Sjedinjene Američke Države uvode novu meru koja direktno pogađa tržište mrežne opreme. Regulatorno telo Federal Communications Commission (FCC) zabranilo je uvoz, prodaju i korišćenje novih internet rutera proizvedenih van SAD, uz obrazloženje da takvi uređaji predstavljaju potencijalni bezbednosni rizik po infrastrukturu i nacionalnu bezbednost. Praktično, SAD zabranjuje strane Wi-Fi rutere, da vam pojednostavimo priču.
Prema FCC odluci, svi novi ruteri namenjeni krajnjim korisnicima proizvedeni u inostranstvu biće uvršteni na tzv. listu Covered Equipment. To znači da njihovi radio-moduli neće dobiti odobrenje za rad na teritoriji SAD, čime se onemogućava njihova legalna upotreba.
Pročitajte još:
Regulator navodi da strani ruteri mogu da predstavljaju ranjivost u lancu snabdevanja koja bi potencijalno mogla da ugrozi ekonomiju, kritičnu infrastrukturu i sistem nacionalne odbrane i bezbednosti. Ovi uređaji sad se zato tretiraju kao neprihvatljiv bezbednosni rizik. Nažalost, kao i u većini sličnih slučajeva, iako načelno obrazložene, kao što je ovde situacija, konkretnog razloga za ovakvu odluku nema tj. nije naveden u dokumentu.
Važno je napomenuti da se ova odluka odnosi isključivo na nove uređaje. Postojeći ruteri koje korisnici već poseduju mogu se i dalje normalno koristiti. Takođe, prodavci i dalje mogu da nude uređaje koji su ranije dobili FCC odobrenje.
SAD zabranjuje strane Wi-Fi rutere, ali izuzeci postoje
Ovo nije prvi put da američki regulator uvodi slične mere. Još u decembru doneta je odluka o zabrani stranih dronova, ali u ovom slučaju postoji određeni izuzetak. Institucije poput američkog Ministarstva odbrane i Ministarstva unutrašnje bezbednosti imaju mogućnost da pojedinačne uređaje odobre nakon dodatne provere.
Proizvođači rutera mogu da podnesu zahtev za uslovno odobrenje novih modela, ali postoji jedan ključan uslov. Pogađate – da deo ili kompletnu proizvodnju prebace na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država.
Pročitajte još:
Nova odluka FCC-a predstavlja još jedan korak u pravcu jačanja tehnološke i bezbednosne kontrole nad ključnom infrastrukturom u SAD. Iako kratkoročno ne utiče na postojeće korisnike, dugoročno bi mogla značajno da promeni tržište mrežne opreme. To se posebno odnosi na globalne proizvođače koji će morati da prilagode proizvodnju i poslovne modele. Pod uslovom da žele da ostanu prisutni na američkom tržištu. A verujemo da većina želi…
Ova odluka je važna i za partnere SAD, koji bi mogli da slede sličan primer ili budu primorani da to učine. Znamo kako je to urađeno u slučaju bazne telekomunikacione opreme. Sa Wi-Fi ruterima bi moglo da bude slično. Zamislite da i EU donese ovu odluku?!
Šta vi mislite o tome što SAD zabranjuje strane Wi-Fi rutere?

