Dobro, naslov jeste senzacionalistički, ali zaista je tako. Možda nije palo baš pola interneta, ali je svakako pao ogroman broj sajtova koje svakodnevno koristimo.
Već više puta tokom ove godine imali smo priliku da vidimo šta znači kada padne internet. Ovo puta to nije u prenesenom značenju kao onda kad se objavi odlaganje GTA VI ili mejl Džefrija Epštajna. Ovog puta, baš kao i 20. oktobra, brojni sajtovi korisnicima su – nedostupni iz tehničkih (ili saznaćemo kojih) razloga.
Danas, 18. novembra, je još jedan takav dan, a ovog puta u glavnoj ulozi nije AWS, već Cloudflare. Naravno postoje razlike u tome čime se bavi AWS i Cloudflare. Prvi pruža kompletne usluge korisnicima. Od servera do poslovanja u oblaku. Cloudflare je tu da korisnicima ponudi pre svega zaštitu od DDoS napada, brži pristup i na neki način je štit sajta koji se postavlja ispred njega. Ovog puta taj štit je oborio pristup svojim sajtovima.
Ti sajtovi, koje bi Cloudflare trebalo da štiti, prijavljuju 500 error kad želite da im pristupite. I nema dalje, makar ne dok se Cloudflare ne oporavi…
Verovatno najpoznatiji oštećeni u svemu ovome je Twitter (X) koji je već par sati van funkcije. Zanimljivo da je pao i sajt Downdetector, koji nas upravo obaveštava u ovakvim situacijama o stanju sajtova. Ali, možete da pratite ovaj dok se sistem ne oporavi.
Dok je još radio mogli smo videti kako su van funkcije i Spotify, OpenAI, Uber Eats, Paypal, Letterboxd, ali i igra League of Legends. Ovo je manji deo pogođenih, a neki su se možda vratili u život, ali rade otežano.
#OnoKad je palo pola interneta…
Ako upoređujemo društvene mreže, imamo drugačiju sliku – recimo one u vlasništvu kompanije Meta i Twitter. Facebook, Instagram i WhatsApp su mnogo češće i u većoj meri bile u ovakvim situacijama. Twitter je uglavnom dosta stabilna mreža, ali ovog puta izgleda nije njihova greška.
Cloudflare je izdao kratko saopštenje u kojem kažu da su svesni problema, da rade na detekciji i rešenju istog. Cloudflare drži oko dvadeset procenta tržišta usluga zaštite sajtova. To nam govori da nije baš palo pola interneta, ali i petina je sasvim zastrašujuće velik deo, zar ne?! Da li kod vas sve radi kako treba – pišite nam u komentarima!

