Monopolsko ponašanje, za koje je Google optužen, dobilo je epilog. Zapravo, jedan od epiloga, jer se suđenja nastavljaju. Google neće morati da proda Chrome, odlučio je sud, ali će morati da se prilagodi novim merama protiv monopolističkog ponašanja. Zbog toga nas i očekuje zaista velika Android promena.
Šta se desilo na suđenju u SAD
Google je izbegao katastrofu. Neće biti primoran da proda pregledač Chrome. Moraće da napravi određene ustupke, ali presuda u onome što Bloomberg opisuje kao najveći antimonopolski slučaj u SAD u skoro tri decenije u celini je povoljnija za Google.
Ministarstvo pravde SAD optužilo je Google za postojanje nezakonitog monopola na tržištu pregledača interneta. Predložen lek bio je da se Chrome proda. Neke kompanije su čak dale ponude (Perplexity AI je ponudila 34,5 milijardi dolara). To se, međutim, neće desiti, presudio je sudija. Google će morati da deli deo podataka o pretraživanjima na mreži sa rivalima. To može da obuhvati Bing (Microsoft) i DuckDuckGo, kao i AI kompanije koje upijaju što više podataka s interneta.
Dodatno, Google će moći da nastavi da plaća drugim kompanijama da bude podrazumevan pretraživač na njihovim platformama. To je praksa koju je Ministarstvo pravde SAD želeo da zabrani. Ovo je dobra vest za Apple, koji godišnje prima oko 20 milijardi dolara da bi Google bio podrazumevani iPhone pretraživač.
Pročitajte još:
Međutim, Apple će morati više da promoviše alternativne pretraživače. Takođe, pregledači interneta će ubuduće moći da imaju drugačiji podrazumevani pretraživač za režim privatnosti. I to je nešto za šta se Apple zalagao.
Ovo je takođe odlična vest za Firefox, jer većina prihoda Mozille dolazi upravo od dogovora o podrazumevanom pretraživaču sa Google-om
Evo je i ta velika Android promena
Zanimljivo je da će presuda uticati i na proizvođače uređaja sa Android operativnim sistemom. Do sada je Google zahtevao da proizvođači telefona instaliraju kompletan Google paket aplikacija kako bi dobili pristup Google Play servisima.
Upravo je to velika Android promena! Ubuduće, proizvođači će moći da instaliraju samo Google Play Store. To će smanjiti bloatware za proizvođače koji imaju sopstvene verzije osnovnih aplikacija. Samsung se raduje, sigurni smo 😉

