Dva prijatelja su u Albukerkiju 4. aprila 1975. osnovali kompaniju koja će postati jedna od najuticajnijih ikad. Bil Gejts i Pol Alen stvorili su svojom vizijom Microsoft. Tada sa tek 20 i 22 godine, osnovali su Microsoft kako bi počeli da razvijaju softver za personalne računare. U ovom trenutku, kada se proslavlja 50 godina Microsoft kompanije, red je da se podsetimo najvažnijih
Prvi model na kom su radili bio je Altair 8800. Bilo im je potrebno oko pet godina da dobiju prvu veliku priliku, a dao im ju je čuveni IBM. Za tada već veliku američku kompaniju i njen računar razvili svoj prvi operativni sistem – MS DOS. Na desetogodišnjicu, 1985. godine, zvanično su izbacili prvi Windows operativni sistem, po čemu će i danas ostati najpoznatiji.
Windows uspeh omogućio im je da sledeće godine izađu na berzu, a prva cena akcije bila je 21 dolar. Vrlo brzo Microsoft je napravio spektakularan uspeh na berzi, što je omogućilo da 12.000 sadašnjih i bivših radnika kompanije preko noći postanu milioneri. Bil Gejts je sa samo 31. godinom postao milijarder, kao i Pol Alen i Stiv Balmer.
Windows 95 i Office paket
Na 20. rođendan izdat je legendarni Windows 95 i to je jedan od najvažnijih trenutaka tokom 50 godina Microsoft kompanije. Windows 95 je bio operativni sistem od koga su mnoge moderne funkcije krenule. Pored razvoja operativnog sistema, Microsoft se u međuvremenu etablirao i sa svojim Office paketom za rad. Iako je Stiv Džobs otvoreno mrzeo Microsoft, Office je uspešan postao prvo na Apple Macintosh računarima. Naravno, Office je kasnije stigao i na Windows računare i postao sinonim sveobuhvatnog kancelarijskog softvera, koji niko nikad nije nadmašio.
Pročitajte još:
Windows i Office postali su gotovo nezamenljivi, pa je kompanija Microsoft mnogo puta zauzimala poziciju najvrednije kompanije na svetu. Trenutno je Microsoft treći po vrednosti, a procenjuje se da više od 1,4 milijarde računara širom sveta koristi Windows. Izuzetan poslovni uspeh doveo je kompaniju i do ulaganja u druge projekte. Mnogi su doživeli neuspeh, ali tragično loših poslovnih odluka, koje bi uzdrmale Microsoft nije bilo. Trebalo bi ipak istaći da ni Windows i Office nisu prošli bez promašaja.
Nokia, Windows Phone, Surface…
Kupovina Nokia kompanije i razvoj Windows Phone uređaja i softvera prošli su loše. Utisak je da je Microsoft prebrzo uleteo u sve to i nije dao dovoljno vremena da se ove akvizicije kvalitetnije i bolje integrišu u kompanijske strategije. Da je Windows Phone odmah došao sa jednom od poslednjih iteracija sa kojima je ugašen – uspeh bi verovatno bio veći. Isto je i sa Nokia uređajima. Lumia linija je imala vanvremenski dizajn, koji i danas živi. Hardverski, to su bili „osakaćeni“ telefoni sa ograničenjima samo Microsoft timu poznatim iz kojih razloga.
Surface je isto kao i Lumia imao ogroman potencijal. Microsoft je imao i ekspertizu i sredstva da Surface bude hit. Ali nekako je i to prošlo ispod radara i Surface nikad nije postao globalno popularan brend. I dan-danas je zanemarljiv udeo Surface uređaja u ukupnom laptop ili 2-u-1 mašinama. Previše sporo, previše propuštenih prilika, ali sa nekim sjajnim rešenjima, koja danas primenjuju drugi proizvođači hardvera. Surface još uvek živi, što je dobro, pa se nadamo da će uspeh na kraju, ipak stići!

Xbox, gejming i Microsoft akvizicije
Početkom ovog milenijuma Microsoft je ušao u gejming industriju. Sa prve dve konzole, Xbox i Xbox 360, uspeh je bio munjevit! Nakon toga Xbox One je bio manje uspešan, a ni aktuelna generacija ne postiže rezultate kakve ima PlayStation. Verovatno je manjak originalnih igara i franšiza kreiranih samo za Xbox doveo do ovakve situacije. Ali, kompanija je pokupovala mnogobrojne razvojne studije – Mohang, Bungie, Bethesda, Obsidian Entertainment, Activision Blizzard… Od svega toga nastao je i Xbox Pass, koji je veoma dobar servis, a očekuje se bolji period i za Xbox.
Tokom 50 godina Microsoft kompanije napravljene su i značajne akvizicije. Među najzvučnijim su Hotmail, Visio, LinkedIn, GitHub, ZeniMax Media, Nuance Communications… Do sada je Microsoft napravio gotovo 280 akvizicija u sektorima gejminga, softvera, produktivnosti, edukacije, sajber bezbednosti, telekomunikacija, IoT-a, kodiranja i programiranja, obrade podataka, virtuelne realnosti, veštačke inteligencije i drugim.
Početak prošle decenije obeležio je upravo Microsoft kupovinom kompanije Skype. Popularni program za četovanje i video pozive/konferencije razvijao se uspešno i pod Microsoft-om, ali se sad gasi. Skype će biti u potpunosti integrisan u Microsoft Teams i to će biti njegov zvaničan kraj.

Microsoft Development Center Serbia
U Srbiji je 2005. godine osnovan i Microsoft Development Center Serbia. U ovom razvojnom centru, jednom od nekoliko evropskih, radi se na veoma važnim projektima. Beograd je mesto susreta Istoka i Zapada, pa članovi tima dolaze iz svih krajeva sveta. Donose sa sobom različite kulture i pokazuju istinsku raznolikost i inkluzivnost – jednu od ključnih Microsoft vrednosti. Kreativnost. Otvorenost. Akcija. Trud – i još jači trud! Pomeranje granica i sopstvenih mogućnosti.
Projekti koje MDCS godinama realizuje doprinose razvoju srpskog društva i zajednice u kojoj posluje. Kompanija sarađuje sa organizacijama Digitalna Srbija, Petlja, Petnica i brojnim tehničkim fakultetima. Razvojni centar istovremeno osnažuje tehnološki ekosistem Srbije kroz takmičenja. Među njima su Bubble Cup i inicijativa kao što je Girls in ICT, koja je prerasla u Women know IT. Ovim se ohrabruju devojke i žene da započnu ili da nastave svoje karijere u IT industriji.
Pročitajte još:
„Pored toga što se ponosimo kvalitetom i vrednostima naših ljudi, ponosni smo i na ekosistem koji gradimo oko sebe. Zahvaljujući ovom je Beograd postao jedno od najvažnijih inženjerskih središta u ovom delu sveta“, kažu u MDCS-u.
Do sada su brojne Microsoft, Windows i Office aplikacije u celosti ili delom razvijene u Beogradu. U MDCS-u radi nekoliko timova. Tu su Azure Data Team, Office Team, Office Media Group Team, WebXT Team, Applied Science Serbia Team i Math Team.
Budućih 50 godina Microsoft kompanije
Može se o Microsoft kompaniji pisati još dugo. Recimo o Internet Explorer pregledaču, koji je istovremeno bio prozor u svet i sajber noćne more. Ili o 2001. godini. Tad se desio veliki preokret na suđenju i federalni apelacioni sud je poništio odluku o razbijanju Microsoft kompanije, zbog prethodne optužbe za monopol.
Microsoft kao i većina velikih kompanija, uz brojne dobre stvari, donosi i povremene kontroverze. Bilo ih je, naravno, ali i pored toga Microsoft je obeležio prethodnih 50 godina. Tokom proslave 50. godišnjice kompanije, na bini su se istovremeno pojavili Bil Gejts, Stiv Balmer i Satja Nadela. Pojavio se i AI CEO Mustafa Sulejman. Izlaganja i jednih i drugog prekinuli su iznenadni protesti zaposlenih, koji su pozvali na bojkot kompanije i osudili je zbog, kako su rekli, ubijanja Palestinaca.
Ne znamo šta će obeležiti budućih 50 godina Microsoft kompanije. Ipak, naslućujemo da će imati veze sa OneDrive tj. Cloud uslugama, veštačkom inteligencijom i Copilot agentima i njegovim derivatima. Čestitamo prvih pola veka Miceosoft-u!