Pisali smo o špijuniranju WhatsApp naloga nedavno i izgleda da nismo pogrešili – hakovan WhatsApp je i dalje vrlo aktuelna tema!
Vaš WhatsApp nalog može biti interesantan ne samo ljubomornim partnerima ili radoznalim kolegama. Ukradeni WhatsApp nalozi podstiču kriminalne aktivnosti velikih razmera — od distribucije spama do složenih šema prevara . Zbog toga su sajber kriminalci stalno u potrazi za WhatsApp nalozima i koriste različite metode za njihovo preuzimanje. Stručnjaci kompanije Kaspersky izdvojili su 8 loših WhatsApp znakova, koji mogu ukazati na to da je vaš nalog već kompromitovan.
- Dobijate odgovore na poruke koje nikada niste poslali
- Prijatelji se žale na čudne poruke koje dolaze sa vašeg naloga
- Primećujete izbrisane poruke u četovima, uključujući i vaše poruke, iako ništa niste poslali ili obrisali
- Dobijate WhatsApp kod za verifikaciju prijavljivanja koji niste zahtevali niti očekivali
- Vaš nalog ima postavljen status ili priče koje vi niste kreirali
- Vaša profilna slika, ime ili opis naloga su se promenili iznenada
- Dodati ste u četove ili grupe kojima nikada niste pristupili
- Kad pokušate da se prijavite, WhatsApp vas obaveštava da je nalog u upotrebi na drugom uređaju. Aplikacija traži da se ponovo registrujete (ovo je najjasniji znak).
Obratite posebnu pažnju na prva tri i odmah reagujte ako ih primetite. Hakeri često koriste kompromitovane naloge da bi prevarili prijatelje i porodicu žrtve. Mogu da se lažno predstavljaju i da traže različite stvari. Od hitne finansijske pomoći i obećanja poklona, do poziva kontaktima da učestvuju u lažnim anketama, igrama i slično. U bilo kom od ovih slučajeva vaši prijatelji mogu biti prevareni uz vašu nesvesnu pomoć.
Načini na koje hakeri preuzimaju WhatsApp naloge
Sajber kriminalci mogu preuzeti kontrolu nad vašim WhatsApp nalogom na jedan od dva načina. Oni ili dodaju drugi uređaj na vaš nalog koristeći opciju Povezani uređaji ili ponovo registruju vaš nalog na svom uređaju, kao da ste kupili nov telefon.
U prvom slučaju, i dalje koristite hakovan WhatsApp kao i obično, ali kriminalci takođe imaju pristup nalogu, uključujući nedavne razgovore.
U drugom slučaju gubite pristup vašem nalogu. Kada pokušate da se prijavite, WhatsApp vas obaveštava da je vaš nalog u upotrebi na drugom uređaju. Napadači mogu da kontrolišu vaš nalog, ali neće imati pristup vašim prethodnim razgovorima.
Šta da uradite ako vam je hakovan WhatsApp
- Proverite da li se SIM kartica povezana sa WhatsApp nalogom nalazi u telefonu
- Otvorite WhatsApp
- Ako se otvori normalno, uradite sledeće:
- Otvorite WhatsApp podešavanja — Podešavanja na iPhone uređaju, ili dodatni meni (tri tačke) na Android uređaju, pa kliknite na Povezani uređaji
- Kliknite na svaki uređaj sa liste na ovoj stranici
- Tapnite opciju Odjavi, što će isključiti sve dodatne uređaje sa vašeg naloga i prekinuti vezu sa napadačima.

- Ako aplikacija kaže da ste odjavljeni i da morate da se registrujete. Uradite sledeće:
- Unesite vaš broj telefona
- Zatražite jednokratni registracioni kod
- Sačekajte SMS ili poziv sa kodom
- Unesite primljeni kod
- Ako je nalog bio zaštićen PIN kodom za dvofaktorsku autentifikaciju, nakon unosa jednokratnog registracionog koda, unesite i vaš PIN
- WhatsApp može ponuditi da vratite ćaskanja i podešavanja sa rezervne kopije u iCloud, Google Drive ili lokalnoj memoriji (prihvatite to).
Pročitajte još:
- Ako prethodno niste postavili 2FA PIN, ali WhatsApp to zatraži nakon što unesete jednokratni kod, napadači su ga možda postavili. Uradili su to kako bi vam onemogućili ponovni pristup vašem nalogu. Pre svega, ovde bi savet mogao biti to da svakako stavite PIN na svoj WhatsApp nalog.
- PIN kod se može resetovati korišćenjem Zaboravi PIN opcije
- Ako je mejl adresa povezana sa vašim WhatsApp nalogom, odmah ćete dobiti link za resetovanje PIN koda. Otvorite mejl, pročitajte najnoviju poruku koju je poslao WhatsApp, otvorite link u poruci, a zatim kliknite Potvrdi. Nakon toga, možete se vratiti na WhatsApp i postaviti novi PIN
- Ako niste povezali mejl adresu, i dalje možete zatražiti resetovanje PIN koda. Tada morate da sačekate nedelju dana pre nego što PIN bude uklonjen. Tokom ovog vremena, vaš WhatsApp nalog će biti nedostupan. Nakon nedelju dana, moći ćete ponovo da se prijavite na vaš nalog prateći gorenavedena uputstva.

Kada završite ove korake, napadači će biti isključeni sa vašeg naloga. Međutim, oni mogu pokušati ponovo da preuzmu kontrolu, stoga Kaspersky savetuje da primenite neke od sledećih saveta.
Obavestite prijatelje i porodicu
Napadači su možda poslali tragične ili provokativne poruke vašim kontaktima, pretvarajući se da su vi. Da biste sprečili da neko pomisli da ste u bolnici, da ste uhapšeni ili da ste imali nesreću – i da biste ih sprečili da šalju novac kako bi pomogli – obavestite što više ljudi možete da imate hakovan WhatsApp nalog i da ignorišu sve čudne ili neočekivane poruke poslate ranije. Za bliske prijatelje, porodicu i kolege najbolje je da ih pozovete lično.
Manje nametljiv način da upozorite mnoge ljude odjednom je da ažurirate vaš WhatsApp status. Idite na Podešavanja, kliknite na vaše ime, i u polju O meni napišite nešto poput: Trenutno mi je hakovan WhatsApp! Ne verujte porukama koje dolaze od mene, ne šaljite novac, pomoć nije potrebna. Takođe, dobra ideja je da postavite isto upozorenje na druge društvene mreže.
Ako je vaš nalog ograničen ili ugašen zbog spama
Ako su hakeri koristili vaš nalog za slanje spama, WhatsApp može privremeno da ograničiti nalog na nekoliko sati ili dana. Nakon što ispratite gorenavedene korake i vratite kontrolu nad nalogom, možda ćete primetiti da ne možete da šaljete poruke. Ne brinite, kazna će isteći i sve će biti kao ranije. WhatsApp tim će vas obavestiti o tome.
Da stvar ubrzate, uložite žalbu na ograničenje koristeći opciju Zatraži proveru. Nalazi se ispod obaveštenja o postavljenim ograničenjima. Nakon što odaberete ovu opciju, ograničenje neće biti odmah uklonjeno. U zavisnosti od internih algoritama kompanije WhatsApp, to može potrajati od nekoliko sati do tri dana. Nažalost, ne postoji način da ubrzate i ovaj proces.

Hakovan WhatsApp nije šala, sprečite to!
Detaljan vodič o bezbednosti i privatnosti za WhatsApp u pročitajte ovde. Ključne tačke su.
- Omogućite dvostepenu verifikaciju za WhatsApp i zapamtite PIN (nije jednokratni kod). Da biste to uradili, idite na Podešavanja → Nalog → Dvostepena verifikacija
- Nikada nemojte deliti PIN ili jednokratne registracione kodove sa bilo kim, jer samo prevaranti traže ove podatke
- WhatsApp je nedavno uveo podršku za šifre za pristup. Ako omogućite ovu opciju (Podešavanja → Nalog → Šifre za pristup), prijavljivanje na nalog zahtevaće biometrijsku autentifikaciju. Umesto PIN kodova vaš smartfon će čuvati dugu kriptografsku šifru. Ovo je veoma bezbedna opcija, ali možda neće biti pogodna ako često menjate uređaje i prelazite između Androida i iOS-a i Huawei HMS (sad i Huawei telefoni podržavaju bekap WhatsApp poruka i vraćanje istorije četova)
- Podesite rezervnu adresu za vraćanje naloga: Podešavanja → Nalog → Mejl adresa
- Ako ste već dodali mejl, prijavite se na nalog i postavite jaku lozinku. Da biste je osigurali, koristite menadžer lozinki
- Omogućite dvofaktorsku autentifikaciju za vaš mejl nalog
Pročitajte još:
- Proverite da li ste postali žrtva prevare sa zamenom SIM kartice. Kontaktirajte operatora, idealno lično, i proverite da li su nedavno izdati SIM duplikati vašeg broja. Proverite da li je na vašem broju postavljeno neovlašćeno prosleđivanje poziva. Otkažite sve sumnjive promene i zatražite informacije o dodatnim sigurnosnim merama za vašu SIM karticu. To mogu biti zabrana radnji u vezi sa SIM karticom bez vašeg prisustva, lozinka za autentifikaciju i drugi tipovi zaštite
- Svaka sigurnosna mera u WhatsApp aplikaciji biće od male koristi ako je vaš pametni telefon ili računar zaražen malverom. Stoga, obavezno instalirajte sveobuhvatnu zaštitu na svim vašim uređajima.
Kao što ste mogli saznati u tekstu, hakovan WhatsApp nalog bi mogao biti izvor značajnih i krupnih problema. Kao i uvek savetujemo zdravu dozu sumnje, opreza i preduzimanje svih mera zaštite. Nekoliko klikova kroz meni i bićete mirniji. To je uvek najbolji sistem – misliti korak unapred u odnosu na napadače!