Dolazak inovacija razvijenih ili pomognutih veštačkom inteligencijom desio se nezamislivo brzo, ali je doneo i brojne nove izazove. AI pošast, deepfake, sve je brojnija i sve je teže boriti se protiv nje. Specifično, ispostavlja se da je najveći problem običnih korisnika – kako prepoznati deepfake sadržaj.
Ali najpre – šta je deepfake?
Deepfake je tehnologija koja koristi veštačku inteligenciju da napravi veoma realistične, ali lažne video i audio zapise. Drugim rečima, pomoću deepfake-a mogu se zameniti lice ili glas osobe u snimku, tako da izgledaju kao da su stvarni, iako nisu.
Studije potvrđuju prisustvo problema
Nedavno zaključeno Entrust Cybersecurity Institute istraživanje, otkriva da je tokom 2024. zabeležen makar jedan deepfake napad na svakih pet minuta. Prema rezultatima istog istraživanja, evidentno je da manipulativne slike, audio zapisi i video sadržaji postaju sve teži za prepoznavanje. To potvrđuje i Deloitte Connected Consumer studija za 2024. godinu. Po njoj čak 59% ispitanika ima poteškoće u razlikovanju sadržaja koji je kreirao čovek, od onog generisanog veštačkom inteligencijom.
Čak 84% stručnjaka, upoznatih sa generativnom AI tehnologijom, veruje da bi takav sadržaj trebalo jasno označiti. Dodatno, alarmantnih 61% izvršnih direktora izveštava da u njihovim kompanijama još nisu uspostavljeni odgovarajući protokoli za borbu protiv deepfake pretnji. Rezultat ovoga – gotovo polovina kompanija pretrpela je deepfake napade (audio ili video), od novembra 2023. do novembra 2024. godine!


Deepfake tržište raste i predviđa se dalji rast
Deepfake tržište beleži neverovatan rast – predviđa se porast od 42% godišnje. Vrednost prevara će zbog toga sa 5,5 milijardi dolara u 2023. godini porasti na neverovatnih 15,7 milijardi do 2026. Trend ukazuje na veću zabrinutost zbog pretnji koje digitalno okruženje postavlja. Ukazuje i na potrebu za rešenjima koja štite i korisnike i kompanije.
Najznačajniji godišnji rast deepfake sadržaja od prvog kvartala 2023. do prvog kvartala 2024. zabeležen je posebno u sledećim industrijama. Gejming čak 1.520 odsto, berze oko 900, finteci 533, kripto 217 i konsalting 138 odsto.
Vodeći se ovakvom praksom, kompanija HONOR prepoznaje da su proaktivne mere detekcije i industrijska saradnja ključni za snažnu zaštitu korisnika. Zato je nastala AI Deepfake Detection funkcija, koju će u aprilu dobiti neki od aktuelnih HONOR telefona. U tom kontekstu, brojne organizacije, uključujući Content Provenance and Authenticity (C2PA), rade na razvoju tehničkih standarda za potvrdu izvora i istorije digitalnih sadržaja, uključujući i one kreirane veštačkom inteligencijom.
Kako prepoznati deepfake – posmatrajte pažljivo
Kako prepoznati deepfake – nije lako, ali je moguće. Korišćenjem zaštite ugrađene u uređaj ili specijalizovanog softvera je lakše. Ipak, deepfake može se uočiti i pažljivim posmatranjem video zapisa. Evo nekoliko ključnih indikatora na koje treba obratiti pažnju.
- Neprirodni pokreti lica. Lažni video snimci često sadrže prekidane ili previše uglađene pokrete koji deluju neautentično i neprirodno.
- Neslaganje audio i video zapisa. Ako se usne govornika ne sinhronizuju savršeno sa izgovorenim rečima, to može biti znak manipulacije.
- Nedoslednosti u osvetljenju i senkama. Lažni materijali ponekad pokazuju neobične kontraste i nepravilnosti u osvetljenju. Ono se često menja iznenada i bez potrebe.
- Digitalni otisak algoritama. Ovaj deo možete da otkrijete samo sa softverom za deepfake razotkrivanje. Savremeni, lako dostupni softveri za deepfake detekciju prepoznaju obrasce koje ostavljaju AI algoritmi, otkrivajući potencijalne manipulacije.

Zajednička borba da se porazi deepfake
HONOR nije jedini u ovoj borbi. Tehnološki lideri Adobe, ARM, Intel, Microsoft i Truepic aktivno rade na uspostavljanju standarda za potvrdu autentičnosti digitalnog sadržaja, što dodatno osnažuje sektor digitalne bezbednosti. Uprkos ovome, značajan broj izvršnih direktora suočava se sa izazovom uspostavljanja efikasnih protokola za prevenciju deepfake napada.
Recimo, Microsoft koristi AI kako bi sprečio zloupotrebu deepfake tehnologije, uključujući zamagljivanje lica ljudi na fotografijama postavljenim u Copilot. Integracijom Truepic tehnologije u Trusted Execution Environment Snapdragon platforme, Snapdragon 8 Gen 3 Mobile osigurava da se detalji medija verifikuju i kriptografski zapečate prilikom kreiranja. Uz Qualcomm Snapdragon X Elite NPU podršku, McAfee AI modeli mogu lokalno da analiziraju i detektuju deepfake sadržaje. Tako unapređuju obradu podataka na uređaju kako bi privatni korisnički podaci ostali van oblaka. Istovremeno se poboljšava brzina detekcije deepfake napada, a podaci se ne dele nigde.
Kako prepoznati Deepfake telefonom
Kako bi se pružila sigurnost korisnicima, na IFA 2024 sajmu predstavljena je AI Deepfake Detection tehnologija kompanije HONOR. Ova funkcija koristi veštačku inteligenciju za analizu suptilnih neskladnosti nevidljivih ljudskom oku. To su sintetičke nepravilnosti na nivou piksela, artefakti oko ivica, kontinuitet između frejmova i doslednost frizure i crta lica. U slučaju otkrivanja manipulativnog sadržaja, korisnik će odmah dobiti upozorenje, čime se smanjuje rizik od potencijalnih prevara.
.
“U eri digitalizacije, bezbednost privatnosti postala je ključni prioritet svakodnevnog života. Mobilni telefoni, uređaji koji neprestano prate naše aktivnosti, sadrže neverovatnu količinu ličnih podataka. Od komunikacije i finansijskih informacija, do trenutaka iz privatnog života. Korišćenje AI Deepfake Detection tehnologije na mobilnim uređajima predstavlja moćno oružje protiv deepfake sadržaja. Omogućava prepoznavanje suptilnih nedoslednosti koje ljudsko oko možda ne bi uočilo. Na ovaj način, pojedinci, mala i srednja preduzeća i industrije mogu da uživaju u pogodnostima digitalne komunikacije. Ne moraju da brinu za curenje podataka i prevare“, kaže Marko Kamija, predstavnik UNIDO-a.
Ovo je samo jedna od edukacija o tome kako prepoznati deepfake i radićemo ih još više. Ako imate predlog šta da pišemo na ovu temu – komentari su vaši!