Tuesday, April 22, 2025
spot_img
HomeSavetiKako da…Problemi digitalnih veza: Ljubav ili uhođenje

Problemi digitalnih veza: Ljubav ili uhođenje

Povodom Dana zaljubljenih, stručnjaci za privatnost kompanije Kaspersky osvetljavaju tanku granicu između brige i kontrole u digitalnim vezama. Istraživanje otkriva da je skoro polovina ispitanika zabrinuta zbog toga što im partneri krše onlajn privatnost. Time problemi digitalnih veza postaju sve aktuelniji.

Pomažući pojedincima da prepoznaju crvene zastavice, postave zdrave granice na internetu i izgrade poverenje bez narušavanja privatnosti, kompanija osnažuje parove. Želi da grade odnose zasnovane na poštovanju, sigurnosti i istinskoj digitalnoj slobodi.

Granica između brige i kontrole u digitalnom prostoru može biti suptilna u modernim vezama. Uhođenje, posebno onlajn uhođenje, često se pogrešno shvata kao izraz intenzivnog interesovanja ili zabrinutosti. Ova zabluda zanemaruje činjenicu da onlajn ponašanje, praćenje poruka, lokacije i pristupanja nalozima, postaju kontrolišuća i štetna.

Prema nalazima istraživanja, 23% ispitanika iskusilo je onlajn uhođenje od strane nekoga sa kim su se pre toga zabavljali. To pokazuje koliko lako digitalni alati mogu da zamagle granicu između brige i kontrole. Iako tehnologija nudi nove načine za izgradnju poverenja, ona takođe postavlja važna pitanja o privatnosti i ličnom prostoru u vezama.

Deljenje lozinki naspram zahtevanja pristupa

U vezi koja neguje poverenje, digitalna privatnost je jako važna, a svaka odluka o deljenju lozinki mora da bude dobrovoljna. Neki parovi mogu da odluče da dele naloge iz praktičnih razloga. Recimo, striming servise, zajedničke rasporede ili kontakte u hitnim slučajevima. Ipak, to nikada ne bi trebalo da bude obaveza ili test lojalnosti.

Pročitajte još:

Dok 51% ispitanika veruje partnerima da im omoguće potpuni pristup telefonu, 18% uopšte ne želi da deli pristup. Kontrolišući partner, međutim, može da koristi lozinke kao sredstvo nadzora, pribegavajući manipulaciji i prisili kako bi dobio pristup. Recimo, Ako nemaš šta da kriješ, zašto mi ne daš svoju lozinku? Ili da čak pristupa nalozima bez dozvole. Prava briga znači poštovanje digitalnih granica, a ne njihovo narušavanje.

Deljenje lokacije naspram tajnog praćenja

Deljenje lokacije u vezi može biti zajednička odluka zasnovana na praktičnosti ili bezbednosti. Na primer, staranje da partner sigurno stigne kući ili koordinacija susreta. U zdravoj vezi, ovo je uvek opcionalno i zasnovano na obostranom pristanku. Međutim, kada praćenje lokacije postane obavezno, opsesivno ili tajno, prelazi u sferu uhođenja i kontrole.

Pročitajte još:

Crvena zastavica je kad partner opsesivno prati ažuriranja lokacije i ispituje odstupanja. Zašto si stao/la tamo? Rekao/la si da ideš na posao, zašto nisi tamo?

Prema rezultatima izveštaja, 10% ispitanika prijavilo je da im je lokacija praćena bez pristanka. Oko 7% njih je doživelo da im je tajno instaliran stalkerver na uređaje. Jedno od najalarmantnijih ponašanja je korišćenje AirTag uređaja, GPS aplikacija, stalkervera ili drugih alata za praćenje bez dozvole. To već predstavlja ozbiljno kršenje privatnosti.

Podrška naspram gaslajtovanju digitalnim metodama

U zdravoj vezi, digitalna komunikacija podstiče povezanost i podršku. Kada je ovaj odnos iskren, to gradi poverenje i jača vezu između partnera. Međutim, gaslajtovanje pomoću digitalnih sredstava predstavlja suptilan, ali podmukao oblik psihološke manipulacije. To je kada jedan partner koristi tehnologiju da iskrivi stvarnost, navodeći drugog da sumnja u sopstvena iskustva i percepciju.

Kaspersky izveštaj pokazuje da je 39% ispitanika doživelo nasilje ili zlostavljanje od sadašnjeg ili bivšeg partnera, uključujući digitalne metode. Manipulativan partner može brisati poruke kako bi sakrio tragove, menjati slike ekrana kako bi se priča iskrivila ili poricati da je nešto poslao, čak i kad postoji dokaz. Reći će Nikada to nisam rekao/la!, suočen/a sa dokazima. Proveri naš razgovor – umišljaš stvari! Ovo stvara konfuziju i sumnju u sebe, podrivajući žrtvinu sigurnost u pamćenje i rasuđivanje.

Podsticanje sigurnosti naspram njenog iskorišćavanja

Dobar partner podržava vašu digitalnu sigurnost i nezavisnost. Može vas podsetiti da ažurirate lozinke, omogućite dvofaktorsku autentifikaciju ili koristite šifrovane poruke za zaštitu. Njihova briga je da vas zaštite, a ne da vas kontrolišu. Kontrolišući partner može iskoristiti vaše poverenje da bi hakovao vaše naloge, otkrio vaše lozinke ili instalirao stalkerver kako bi pratio vašu aktivnost. Ovi programi im omogućavaju da vide poruke, prate pozive, pa čak i daljinski aktiviraju skrivene kamere i mikrofone.

Pročitajte još:

Rećiće vam Treba mi tvoja lozinka za slučaj da ti se nešto desi. Ili, Dozvoli mi da instaliram ovu aplikaciju kako bih te uvek našao/la u hitnim slučajevima. Oni zapravo koriste ove alate da prate i nadgledaju ponašanje, a ne da zaštite. Oko 12% ispitanika je priznalo da su instalirali ili postavili parametre na telefonu svog partnera. Nešto manje, 10% se osećalo pod pritiskom da instalira aplikaciju za praćenje. To pokazuje koliko lako digitalni alati mogu biti iskorišćeni u nezdravim vezama.

Ovog Dana zaljubljenih želimo da ohrabrimo parove da postave zdrave digitalne granice. Tehnologija treba da jača veze, a ne da bude alat manipulacije, kaže Ana Larkina, stručnjak za privatnost u kompaniji Kaspersky. „Brižan partner će uvek poštovati vašu privatnost i neće pitati za lozinku. Podsticaće sigurnost bez njenog iskorišćavanja i podržavaće vaše onlajn prisustvo bez kontrole. Ako ljubav zahteva odricanje od digitalne slobode, to nije ljubav – to je uhođenje“.

Problemi digitalnih veza se moraju rešavati

Kompanija Kaspersky dosledno predvodi napore za rešavanje problema digitalnog nasilja i zloupotrebe tehnologije. Tokom 2019. u Android aplikaciji kompanija je uvela zaštitu od spajvera. Na taj način postala je prva kompanija koja je korisnicima ponudila snažnu odbranu od stalkervera. Iste godine, kompanija je postala jedan od suosnivača Koalicije protiv Stalkervera koja okuplja privatne IT kompanije, nevladine organizacije, istraživačke institucije i organe za sprovođenje zakona u borbi protiv intruzivnog softvera i podizanje svesti o digitalnom zlostavljanju. Ono što je započelo sa 10 aktera sad je preraslo u mrežu od više od 40 organizacija. Zajednički, već pet godina rade na borbi protiv sajber uhođenja i pružanju podrške žrtvama.

Prošle (2024) godine Kaspersky je pokrenuo Vodič za podizanje svesti o uhođenju, inicijativu koja spaja psihologe i žrtve uhođenja. Kombinujući stručnost više oblasti, vodič ne samo da pomaže korisnicima da prepoznaju znake uhođenja i zaštite se, već i omogućava žrtvama da ih čuju, inspirišući druge da povrate osećaj sigurnosti i kontrole.

Nadovezujući se na ovo Kaspersky je pokrenuo i funkciju Ko me špijunira u Android aplikacijama. Ova inovacija ne samo da otkriva stalkerver, već identifikuje sumnjive Bluetooth uređaje koji mogu biti korišćeni za praćenje van mreže. Proširujući zaštitne mogućnosti, kompanija nastavlja da osnažuje pojedince da preuzmu kontrolu nad svojom bezbednošću i privatnošću. Više informacija o ovome pronađite na zvaničnom sajtu.

Problemi digitalnih veza prevaziđeni zavetima

Ovog Dana zaljubljenih, hajde da slavimo ljubav koja štiti, a ne zadire! Ljubav koja neguje, a ne kontroliše. Sve to inspirisano tradicionalnim bračnim zavetima. Neka oni pomognu parovima da grade veze zasnovane na međusobnom poštovanju, sigurnosti i nezavisnosti, starajući se da tehnologija ojača ljubav, a ne da je potkopa. Poštujmo zavete u nastavnu i problemi digitalnih veza trebalo bi da budu prošlost! Svako neka doprinese svojim zalaganjem i trudom!

PROČITAJTE I OVO

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE

NAJNOVIJI KOMENTARI

Danijela Milovanovic on Kako gledati N1 i Nova na Total TV
Danijela Milovanovic on Kako gledati N1 i Nova na Total TV
Danijela Milovanovic on Kako gledati N1 i Nova na Total TV
Marko Čavić on Netflix uvodi HDR10+ prikaz
Marko Čavić on iPhone 16 cene u Srbiji
Gazda milutin on iPhone 16 cene u Srbiji