U svetu televizora oznake QLED, Quantum Dot ili QD često se koriste za označavanje premijum i najkvalitetnijih modela. Međutim, ne pridržavaju se svi proizvođači istih standarda, što može dovesti potrošače u zabludu. Neki uređaji označeni kao QLED ne pružaju očekivani kvalitet slike, posebno u pogledu reprodukcije boja i kontrasta. Zato i razlike između pravih QLED televizora i onih koji samo koriste tu oznaku u marketinške svrhe mogu biti ogromne. Da biste se na vreme zaštitili i napravili pravi izbor, saznajte kako to nisu svi QLED televizori isti.
Televizori koji nose oznaku QLED, a nisu zapravo to što tvrde da jesu, pojavili su se u Nemačkoj i širom Evrope. Pitanje je dana kada će se pojaviti i kod nas. Zato, informišite se na vreme. Dajemo vam i savete na šta pripaziti prilikom kupovine.
Šta je Quantum Dot tehnologija
LCD televizori su dugo koristili klasično LED pozadinsko osvetljenje sa belim diodama. Prava revolucija u kvalitetu slike dogodila se uvođenjem Quantum Dot nanokristala (QD). Nanokristali pretvaraju plavo svetlo u precizne crvene i zelene talasne dužine, omogućavajući TV ekranima da reprodukuju bogate, žive boje. Rezultat je širi spektar prikaza, veći kontrast i bolja svetlina, posebno kod HDR sadržaja.
Pročitajte još:
Pravi QLED televizori koriste plave Mini-LED diode kao izvor svetla, dok Quantum Dot sloj pretvara ovo svetlo u čistu crvenu, zelenu i plavu komponentu. Tehnologija omogućava postizanje širokog spektra boja i pokriva čak do 85% BT.2020 standarda, što je definicija vrhunskog HDR prikaza.
Ne koriste svi QLED televizori baš QLED…
Mnogi proizvođači koriste oznaku QLED ili QD čak i kada njihovi televizori ne poseduju pravu Quantum Dot tehnologiju. Jeftiniji modeli često koriste klasične bele LED diode sa žutim fosforom, koje ne postižu istu preciznost boja. Rezultat su prigušenije boje i manji HDR spektar, pri čemu ovi modeli pokrivaju tek oko 60% HDR spektra.
Pojedini modeli koriste tanke nano-filtere koji pojačavaju zelenu komponentu slike, ali to nije isto što i prava Quantum Dot tehnologija. Ovakvi televizori postižu nešto bolji prikaz boja od standardnih LED modela, ali i dalje nisu na nivou pravih QLED uređaja.


Šta kažu stručni testovi jednih i drugih
Da nisu svi QLED televizori isti dokazuju i testovi jedih i drugih. Najbolji način da se utvrdi da li je TV zaista QLED jeste testiranje spektra boja i kontrasta u laboratorijskim uslovima. Test Connect.de tima pokazuje da pravi QLED televizori imaju tri jasne i simetrične spektralne krive za crvenu, zelenu i plavu boju, dok modeli sa klasičnim LED osvetljenjem pokazuju veće prisustvo žute i cijan nijanse, što rezultira manjim kontrastom i slabijim HDR efektom. Bitan pokazatelj je svetlina ekrana. Pravi QLED televizori mogu da postignu i do četiri puta veću osvetljenost u poređenju sa jeftinijim QD-enhanced modelima. QLED televizori koji to nisu pokrivaju 70-75% HDR spektra, dok pravi dostižu 95-100% DCI-P3 standarda (što se koristi u bioskopima).
Pročitajte još:
Sertifikovani QLED modeli koriste napredne LED panele sa boljom kontrolom lokalnog zatamnjivanja. Oni koji to nemaju zapravo koriste uobičajene LED panele sa ograničenim mogućnostima kontrole svetlosti. Time i ne mogu da pariraju kvalitetom pravim QLED televizorima.


Savez za istinsku QLED tehnologiju
Kako bi zaštitili QLED kvalitet, Samsung je sa drugim kompanijama još 2017. godine osnovao QLED Alijansu. Premium modeli članova Alijanse zaista koriste Quantum Dot nanokristale i dostižu adekvatne nivoe HDR performansi.
Recimo, Samsung Q60D model (43 inča, 4K rezolucija) je jedan od pristupačnijih QLED modela u Srbiji. Čak i po takvoj ceni pruža značajno bolji prikaz boja, nego modeli koji koriste klasične LED diode sa žutim fosforom.
Nisu svi QLED televizori isti, kako prepoznati prave
Iako je tržište preplavljeno QLED oznakama, važno je znati da nisu svi modeli isti. Ekspertski Connect.de tim pomaže kako da nam “lažni QLED televizori” ne pokvare doživljaj. Ako želite istinski QLED, najbolje moguće slike, obratite pažnju na sledeće savete.
- Tip pozadinskog osvetljenja (plave Mini-LED diode su superiornije)
- HDR pokrivenost (pravi QLED dostiže do 100% DCI-P3 spektra)
- Svetlinu i kontrast (pravi QLED je do 4x svetliji)
- Reputaciju proizvođača (birajte dokazanog proizvođača, iz QLED Alijanse)
Ne oslanjajte se samo na marketinške slogane! Jedan od načina da izbegnete kupovinu inferiornog televizora jeste pažljivo čitanje tehničkih specifikacija. Dobro je potražiti i detaljne recenzije pouzdanih izvora. Pravi QLED televizori obično imaju oznaku Quantum Dot Display u zvaničnoj dokumentaciji proizvođača. Nasuprot tome sumnjivi modeli često koriste marketinške termine bez konkretnih tehničkih objašnjenja. I zaista, nisu svi QLED televizori isti, pa vodite računa o tome, kad budete birali novi TV!