Mark Zakerberg, CEO kompanije Meta, objavio je promenu koja izaziva ozbiljne kontroverze. Meta ukida fakt-čeking. Evo i da pojasnimo, kome nije jasno. To je ukidanje verifikacije sadržaja putem spoljašnjih fakt-čekera na mrežama Instagram, Facebook i Threads. Nadalje, Meta se oslanja na komentare korisnika kao primarni oblik moderacije.
Vrlo očekivano, ova odluka je naišla na oštre kritike. Stručnjaci upozoravaju da bi platforme, između ostalog lošeg, mogle postati plodno tle za govor mržnje, rasističke stavove i dezinformacije. Strahuju da bi mogla da se dogodi slična situacija kao na platformi X nakon što ju je preuzeo Ilon Mask.
Pročitajte još:
Zakerberg je naveo da su moderatori „previše politički pristrasni“ i istakao potrebu da se kompanija vrati „korenu slobode izražavanja“. Međutim, kritičari tvrde da bi ukidanje moderacije moglo dodatno pogoršati već postojeće probleme širenja dezinformacija i govora mržnje, naročito u zemljama koje ulaze u izborne procese.
Sve što smo pisali o tome kako veštačka inteligencija menja rezultate izbora moglo bi samo da se pogorša…
Porast dezinformacija i govora mržnje
Podaci brojnih istraživanja ukazuju na ozbiljnost problema. Reuters Institute navodi da je na TikTok i X mreži najteže prepoznati istinite vesti, a slede ih Facebook i Instagram. Na TikTok-u, 27% korisnika smatra da je prepoznavanje pouzdanih informacija veoma teško, dok X beleži 24%. Facebook i Instagram isto imaju visoke procente – 21% i 20%. Google pretraga i YouTube se izdvajaju kao platforme gde korisnici lakše pronalaze verodostojne informacije.
Pročitajte još:
Dodatno, Ipsos anketa sprovedena u 16 zemalja pokazuje da se dve trećine korisnika redovno susreće sa govorom mržnje, pri čemu su najugroženiji Indija (85%), Bangladeš (84%) i Južna Afrika (79%). Facebook prednjači sa 58% korisnika koji smatraju da je govor mržnje i dezinformacija najrasprostranjeniji upravo na toj mreži. TikTok zauzima drugo mesto sa 30%. Platforme Instagram i X slede sa 15% i 18%. Aplikacije WhatsApp i Telegram beleže niži, ali ne i zanemarljiv procenat (11% i 8%).
Istraživanje takođe pokazuje da 90% ispitanika podržava strože mere tokom izbora. Oko 75% veruje da bi Ujedinjene nacije trebalo da aktivnije regulišu digitalne platforme.
Meta ukida fakt-čeking i menja globalni news ekosistem
Prelazak sa fakt-čekinga na korisničke komentare dolazi u trenutku kada se Meta suočava sa kritikama zbog ranijih slučajeva širenja dezinformacija. Samo neki kojih se sećamo su lažne informacije tokom pandemije i mnogobrojnih izbornih procesa. Organizacije za ljudska prava ističu da ukidanje moderacije ne samo da narušava poverenje korisnika već može doprineti eskalaciji društvenih tenzija.
Meta je, prema rečima stručnjaka, odlučila da rizikuje reputaciju svojih platformi u korist „slobode izražavanja“. Ipak, iskustvo sa X platformom, koja je nakon ukidanja moderacije izgubila poverenje korisnika i ključnih oglašivača, pokazuje da je sloboda bez odgovornosti opasan eksperiment.
Pročitajte još:
Dok Zakerberg brani odluku kao „korak ka demokratizaciji sadržaja“, jasno je da će efekti ovog poteza imati dalekosežne posledice. I to ne samo na korisnike, nego i na šire, globalno društvo. Ova promena dodatno naglašava hitnu potrebu za globalnim konsenzusom o regulaciji digitalnih platformi u eri sveprisutnih dezinformacija.
Šta vi mislite o tome što Meta ukida fakt-čeking? Komentari su vaši!