Sunday, January 19, 2025
spot_img
HomeSavetiKako da…NFC prevare: Šta su i kako se zaštititi

NFC prevare: Šta su i kako se zaštititi

Sezona praznične kupovine je u punom jeku. Nekad je keš bio primarno sredstvo plaćanja. Sad sve više kupaca koristi elektronski novčanik na smartfonu kao sredstvo za beskontaktno plaćanje prilikom kupovine. Tako kupci zamenjuju kreditne, platne ili čak pametne kartice novom tehnologijom mobilnog plaćanja. Poslednja istraživanja pokazuju da se i u Srbiji sve više plaća elektroniski, pa je ova priča relevantan i nama. Zbog toga su sve aktuelnije i NFC prevare, pa se bavimo time šta su i kako se zaštititi.

Uz NFC je sve lakše i brže, automatski!

Korisnici smartfona sve više upotrebljavaju tehnologiju bliske komunikacije (NFC) za mobilna plaćanja i prijavljivanje. Kako i ne bi kad su toliko praktični, brzi i laki. Ipak stručnjaci sajber bezbednosti upozoravaju na sve veću pretnju: manipulaciju NFC tagovima. Ova taktika, koja se često zanemaruje, može izložiti korisnike fišing napadima, malveru i krađi podataka jednostavnim prislanjanjem telefona.

NFC je praktičan, ali može biti vektor zlonamernih aktivnosti, ako nismo oprezni, upozorava Mark Rivero, glavni Kaspersky istraživač bezbednosti. „Naizgled bezazleni tagovi na javnim mestima mogu biti reprogramirani ili zamenjeni kako bi se sprovele štetne radnje. Usvajanje NFC-a nastavlja da raste u oblastima plaćanja, javnog prevoza i marketinga. Očekuje se da će zlonamerni akteri postajati sve sofisticiraniji u svojim taktikama koje koriste NFC. U narednih nekoliko godina, napadi u vezi sa NFC tehnologijom mogli bi potencijalno targetirati hiljade korisnika širom sveta. Ovo će biti posebno izraženo u urbanim sredinama, gde je upotreba ove tehnologije široko rasprostranjena. Svest i proaktivne mere su ključne za ublažavanje ovih rizika.“

Kako se manipuliše NFC-om

NFC se široko koristi u poslovnim sistemima, javnom prevozu i smart home instalacijama kako bi omogućile brze, beskontaktne interakcije. Međutim, ista ta praktičnost ih čini podložnim manipulaciji od strane zlonamernih aktera.

Pročitajte i ovo:

Jedan od metoda uključuje reprogramiranje legitimnih NFC tagova. Ovi tagovi, ako se ostave nezaštićeni, mogu se izmeniti da preusmere korisnike na fišing sajtove, pokrenu neplanirane radnje na uređajima ili čak dostave zlonameran softver. Drugi metod je fizička zamena originalnih NFC tagova. Recimo, napadači mogu da zamene autentičan tag na javnom plakatu, kiosku u prometnoj ulici, kafiću ili prodavnici – zlonamernim tagom.

Opasnosti zlonamernih NFC tagova

Posledice interakcije sa zlonamernim NFC tagom mogu biti vrlo ozbiljne. Među najčešćim ishodima su fišing napadi, gde se korisnici preusmeravaju na lažne sajtove kreirane za krađu ličnih podataka ili kredencijala. Takođe je moguće da ranjivosti u NFC čitaču smartfona budu iskorišćene za izvršenje štetnog koda, ugrožavajući bezbednost uređaja.

Zlonamerni NFC tagovi mogu da podstaknu korisnike da preuzmu aplikacije ili fajlove koji sadrže malver, što može dovesti do krađe podataka, praćenja aktivnosti ili oštećenja uređaja. Naizgled bezazlen čin skeniranja kompromitovanog NFC taga može rezultirati značajnim posledicama po finansije i privatnost.

Kako se zaštititi od NFC prevare

Da bi ostali sigurni, korisnicima se savetuje da primene jednostavne, ali efikasne mere.

Proverite NFC tagove. Izbegavajte skeniranje tagova na nepouzdanim ili sumnjivim mestima i obratite pažnju na bilo kakve promene na tagu koji skenirate.
Proverite sve. Uvek proverite URL ili radnju koju tag pokreće pre nego nastavite.
Onemogućite automatske radnje. Konfigurišite smartfon da zahteva potvrdu pre izvršavanja komandi u vezi sa NFC tehnologijom. Instalirajte pouzdano sigurnosno rešenje na uređaj kako biste smanjili rizike.
Ažurirajte smartfon. Softver telefona uvek ažurirajte redovno kako biste se zaštitili od rizika.

Smanjiti NFC prevare i u kompanijama

Organizacije koje koriste NFC tehnologiju treba da preduzmu proaktivne korake kako bi osigurale svoje sisteme i zaštitile svoje korisnike. NFC tagovi koriste se na ulasku u kompaniju, za pristup prostorijama unutar sistema i na brojnim drugim mestima.

NFC tagove nose zaposleni u različitim oblicima. Oni uvek moraju biti skriveni u džepu torbe ili pantalona, bez pristupa telefonu i drugim uređajima. Tako ih štitite od repprogramiranja ili neovlašćenog pristupa. Kako bi se smanjile NFC prevare potrebno je pratiti i sledeće savete:

  • Koristite zaključane ili read-only NFC tagove kako biste sprečili manipulaciju
  • Redovno proveravajte tagove na javnim mestima zbog eventualnih izmena
  • Obrazujte korisnike i zaposlene o bezbednim praksama korišćenja NFC tehnologije.

Osnovno pravilo je da je NFC tag vaš i pobrinite se da tako i ostane! Bilo da ste korisnik ili kompanija. Zdrava doza predostrožnosti i odgovornost su i dalje zlatna pravila sajber bezbednosti! Poštujte to!

PROČITAJTE I OVO

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE

NAJNOVIJI KOMENTARI

Marko Čavić on iPhone 16 cene u Srbiji
Gazda milutin on iPhone 16 cene u Srbiji