Prema stepenu rizika od sajberpretnji koje dolaze sa interneta, korisnici u Srbiji su rangirani na visokom 9. mestu na svetu. Zabrinjavajuće, broj novodetektovanih uzoraka malvera tokom 2024. globalno je porastao za 14 odsto, na 467.000 dnevno. Sajber napadi u Srbiji nisu postali samo češći, nego i opasniji. Kompanija Kaspersky beleži umereni rast gotovo svih tipova pretnji i u našoj zemlji.
Posebno je uvećan broj ransomware detekcija (71.6 odsto više, nego prethodne godine) i šestostruko veći broj finansijskog i bankarskog malvera. Ovi napadi usmereni su na bankarske podatke korisnika, bankomate ili PoS terminale. Blagi pad registrovan je samo u broju RDP napada koji ciljaju zaposlene koji rade na daljinu.
„Ovakvi podaci potvrđuju da smo, prethodnih godina, sa pravom upozoravali da Srbija postaje jednako privlačna sajberkriminalcima kao ostala globalna tržišta. Digitalna transformacija i veća oslonjenost na online servise i kupovinu, koji nam donose brojna olakšanja svakodnevno, postavljaju pred korisnike interneta iz naše zemlje potrebu za povećanim oprezom i informisanošću. To je ključno kako bi ostali bezbedni. U slučaju kompanija donosi potrebu adekvatne zaštite infrastrukture”, rekao je Dragan Davidović, generalni direktor kompanije Kaspersky za istočnu Evropu.
Sajberkriminalci vole i Srbiju i svet
Da smo deo globalnih trendova najbolje ilustruje podatak da korisnici u Srbiji odvajaju 784 evra na pretplatu za online servise. Ovaj, gotovo neverovatan podatak otkriva statistika SubsCrab aplikacije, menadžera pretplata koja je dostupna i kod nas.
Pročitajte još:
Prosečno, korisnik u Srbiji plaća oko 8 takvih servisa. Među njima prednjače YouTube Premium, Spotify, iCloud, Netflix i Google One. Ovo neznatno zaostaje za globalnim prosekom od 895 izdvojenih evra za 12 takvih servisa.
Zloupotreba moderne tehnologije i u Srbiji
Istraživanje sprovedeno u martu ove godine, na uzorku većem od 1.000 ispitanika, pokazalo je da su i zloupotrebe savremenih tehnologija česte. Više od polovine, 55 odsto ispitanika potvrdilo je da je bilo (ili veruje da jeste) uhođeno primenom neke od tehnologija. Čak 15 odsto je to prijavilo korišćenjem aplikacije na telefonu, 8 neovlašćenim pristupom web kameri, a 7 laptop aplikacijom.
Više od petine (21 odsto) ispitanika doživelo je neki oblik uznemiravanja od osobe sa kojom su u vezi. Radilo se o slanju neželjene email poruke (8 odsto), slikanju ili snimanju bez dozvole (7), fizičkom uhođenju (5). Bilo je i preuzimanja naloga na društvenim mrežama, oko 4 odsto ili instalaciji programa ua praćenje.
Pročitajte još:
Sajber napadi u Srbiji tokom 2024. godine i zlozpotreba moderne tehnologije upozorenje su da se zaštitimo bolje. Da se ponašamo odgovorno onlajn i primenjujemo mehanizme odbrane na svakom uređaju koji koristimo.