Tuesday, November 5, 2024
spot_img
HomeUređajiTelefoniAndroid ili iOS i kako je do toga došlo

Android ili iOS i kako je do toga došlo

Danas se izbor operativnog sistema na telefonima svodi na dva – Android ili iOS. Toliko je dominacija ukorenjena da mnogi korisnici teško mogu i da zamisle vreme kad je tržište bilo značajno raznovrsnije. Međutim, pre samo deceniju i po, proizvođači su razvijali brojne operativne sisteme. Tada je i tržište mobilnih uređaja izgledalo potpuno drugačije.

Ovom tematikom slikovito se bavila Statista, koja je po StatCounter podacima objavila video grafik mobilnih operativnih sistema. Pogledajte ga pre nego što nastavimo priču i prođemo kroz istoriju operativnih sistema za pametne telefone…

Kako je tržište izgledalo nekad

Pre nego što je Android svojim besplatnim open-source modelom preuzeo gotovo celokupno tržište pametnih telefona van iPhone ekosistema, SymbianOS je bio dominantan igrač. Ovaj operativni sistem, koji je koristila Nokia, 2009. godine kontrolisao je čak 40 odsto tržišta. U tom periodu, Symbian je bio sinonim funkcionalnih i pouzdanih telefona koji su mogli praktično sve. Druge kompanije, BlackBerry recimo, pokušavale su istovremeno da zahvate što veći deo tržišta svojim sopstvenim rešenjima.

BlackBerry, poznat po svojoj fizičkoj tastaturi i sigurnosnim funkcijama, bio je izuzetno popularan u poslovnom svetu. Međutim, ubrzo nakon Android dolaska, čiji je fleksibilan i prilagodljiv softver proizvođačima omogućio brže inovacije i širi spektar aplikacija, BlackBerry je počeo da gubi poziciju. Danas, ovaj brend je potpuno zaboravljen, a nekada dominantan Symbian je postao deo istorije čak i pre toga.

Pročitajte još:

Nekadašnje platforme, kakve su Windows Phone, PalmOS i BlackBerry OS potpuno su potisnute sa tržišta.

Uvođenje Android operativnog sistema i njegov brz uspon, od početka smartfon ere do danas, dramatično je promenio tržište. Zahvaljujući otvorenosti, Android je omogućio stotinama proizvođača da prilagode operativni sistem za različite segmente korisnika. Nasuprot tome, iOS, kao ekskluzivan softver Apple uređaja, zadržao je svoju specifičnu korisničku bazu. Tako se danas korisnici opredeljuju gotovo isključivo za Android ili iOS, čineći ovo tržište jednim od najstabilnijih. Nažalost, to ga čini i najmanje dinamičnim u smislu konkurencije.

Zbog nedostatka konkurencije Google, koji je preuzeo Android i Apple često se smatraju monopolistima. Zato američka i evropska regulaciona tela rade na nužnim promenama za slabljenje monopolskih praksi ove dve kompanije.

Android ili iOS istraživanje

Kako tržište izgleda danas

Danas, prema podacima za 2023. godinu, Android drži više od 70 odsto globalnog tržišta. Apple iOS ima oko 27 odsto. Ostatak tržišta pripada nišnim igračima. Ipak, svi oni zajedno su daleko od toga da ugroze Android-iOS duopol.

Pročitajte još:

Huawei pokušava da razvije alternativu kroz svoj ekosistem Huawei Mobile Services (HMS) i sopstveni operativni sistem HarmonyOS. Oni su postali ključni za Huawei nakon američkih sankcija. Tada je kompaniji onemogućeno da koristi Google servise na svojim uređajima. HarmonyOS je prvobitno lansiran 2019. godine, a 2021. je zvanično predstavljen za pametne telefone. Danas, HMS koristi oko 580 miliona mesečnih aktivnih korisnika širom sveta, sa najvećom koncentracijom u Kini.

A šta vi kažete, Android ili iOS ili neki treći?

PROČITAJTE I OVO

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE

NAJNOVIJI KOMENTARI