Thursday, January 23, 2025
spot_img
HomeSavetiKako da…Aplikacije koje troše najviše podataka i kako ih zaustaviti

Aplikacije koje troše najviše podataka i kako ih zaustaviti

Digitalizacija svakodnevice donosi sa sobom značajno veću količinu razmenjenih podataka svih nas. Nažalost, paketi domaćih operatora nekako ne rastu srazmerno povećanoj tražnji za gigabajtima, pa moramo da se snalazimo. Ograničena količina podataka mesečno ili uz pripejd promociju zahteva kontrolisanu upotrebu. Baš zato se bavimo temom potrošnje podataka preko mobilne mreže. U ovom tekstu saznaćete koje su to aplikacije koje troše najviše podataka.

Holafly je napravio detaljnu analizu i identifikovao upravo aplikacije koje troše najviše podataka. Istraživanje je trajalo tokom avgusta i septembra, a podaci su objavljeni krajem prošlog meseca. Istraživanjem su obuhvaćeni Android i iPhone telefoni. Usput i na kraju, dali smo nekoliko saveta u vezi sa tim kako uštedeti mobilne podatke, da svima traju duže.

Podaci su tu za trošenje, ali…

Svaka veb stranica koju posetite, slika koju otvorite ili video koji pogledate u pregledaču telefona troše podatke. Potrošnja se meri u megabajtima (MB), a operatori je obično izražavaju u gigabajt kvotama (1.024 megabajta). Sve to na mesečnom nivou za postpaid i po aktiviranoj promociji za prepaid. Podaci se troše i igranjem igara ili prostim dopisivanjem putem aplikacija za ćaskanje. I skrolovanje društvenim mrežama troši podatke.

Potrošnja zavisi od aplikacija koje koristite za različite stvari. Strimovanje videa i preuzimanje fajlova, očekivano, troše mnogo više podataka od čitanja vesti ili slanja IM poruka. Neke aplikacije su dizajnirane da budu efikasnije i da troše manje. Neke druge mogu da rade u pozadini i troše podatke čak i kada ih aktivno ne koristite.

Ključni nalazi istraživanja:

  • YouTube troši najviše podataka, koristeći 193 MB za pet minuta tipične upotrebe
  • Snapchat je najveći potrošač podataka među aplikacijama za društvene mreže, trošeći 101 MB svakih pet minuta
  • Safari, sa 56 MB za pet minuta, je pregledač na telefonima koji najviše troši podatke
  • AllTrails prednjači među aplikacijama za putovanja po potrošnji podataka, trošeći 155 MB za samo pet minuta

Prvo su identifikovane najpopularnije aplikacije koristeći rangiranja sa sajtova Business of Apps i YouGov. Među njima, YouTube je najveći potrošač, 193 MB svakih pet minuta ili 28,7 odsto više od Disney+ koji potroši 150 MB.

Platforme za strimovanje i društvene mreže koje se fokusiraju na video sadržaj dominiraju na listi. To je prilično očigledno, ali vredi napomenuti. Uber i Google Maps su takođe uključeni zbog stalnog preuzimanja mapa i podataka o transportu u realnom vremenu.

Aplikacije koje troše najviše podataka Naslovna

Streaming aplikacije

Video strimovanje zahteva veliku količinu podataka zbog velikih fajlova. YouTube video, na primer, prikazuje 30 fps, zajedno sa zvukom i drugim informacijama. Dok niže rezolucije (poput 240p) smanjuju potrošnju podataka, platforme za strimovanje često počinju sa baferovanjem celog videa u pozadini pre nego što se podešavanja kvaliteta mogu prilagoditi. Da bi se smanjila potrošnja podataka, korisnici mogu unapred da podese preferencije kvaliteta u aplikacijama kakva je YouTube.

Idite u Vi (slika profila), u Podešavanja, pa u Izaberite kvalitet za svaki video. Na taj način će vas YouTube svaki put pitati koliko visok kvalitet video reprodukcije želite. Za Max aplikaciju, recimo, idite u Download, pa u Download Settings. Tu odaberite Video Quality da bude Good, Better ili Best. Takođe, odaberite i Download Over Wi-Fi Only za uštedu podataka.

Šira uporedna analiza aplikacija za strimovanje pokazuje da YouTube i Disney+ koriste daleko više podataka od drugih. Amazon Prime Video je na trećem mestu. Troši 97 MB za pet minuta, što je samo dve trećine Disney+ potrošnje podataka i polovina YouTube. Aplikacije poput Hulu, Netflix i Apple TV troše manje podataka. Spotify, fokusiran na audio sadržaj, koristi samo 7 MB za isti vremenski period.

Razlika u potrošnji među aplikacijama može proizaći iz načina na koji obrađuju video fajlove ili reaguju na različite uslove mreže. Mnoge aplikacije omogućavaju prilagođavanje kvaliteta videa kako bi se uštedeli podatke. Neke druge automatski prilagođavaju rezoluciju u skladu sa dostupnim protokom. U testovima, Max je trošio 85 MB svakih pet minuta.

Društvene mreže

Potrošnja podataka na društvenim mrežama varira u zavisnosti od sadržaja koji se gleda. Instagram video snimci, na primer, koriste više podataka nego fotografije. Međutim, Snapchat se izdvaja, trošeći 101 MB svakih pet minuta. Ovako visoka potrošnja može biti posledica Snapchat prakse da preuzima sadržaj prijatelja u pozadini kako bi bio brzo dostupan. Uključivanje opcije Data Saver za Snapchat smanjiće potrošnju podataka, iako bi to moglo da uspori performanse aplikacije.

Pročitajte još:

Pinterest je još jedan neočekivano veliki potrošač, trošeći 85 MB svakih pet minuta. Aplikacija unapred učitava video pinove i automatski ih reprodukuje kada se delimično preuzmu. Možete i trebalo bi da isključite automatsku reprodukciju u podešavanjima.

Kako je sve više usmeren na video, i Facebook je veliki potrošač. Zato isključite automatsko reprodukovanje videa. Gledajte samo video koji želite! Automatska reprodukcija znači veću potrošnju. Otvorite Facebook i idite u svoj profil. Kliknite na Podešavanja i privatnost. Nastavite u Podešavanja, pa Multimedijalni sadržaji. Tu prvo odaberite Ušteda podataka. Na ovaj način Facebook tvrdi da ćete potrošiti 40 odsto manje podataka prilikom gledanja videa. Dalje, u sledećem odeljku Automatska reprodukcija izaberite Video zapisi se nikada ne reprodukuju automatski.

Navigacija i pregledači interneta

Google Maps koristi 87 MB podataka za pet minuta tipične upotrebe, ali nije najgladnija aplikacija za putovanja po pitanju podataka. AllTrails, koja pruža mape za planinarenje i recenzije korisnika, troši 155 MB u istom vremenskom periodu. To je ujedno i najviše među aplikacijama za navigaciju i putovanja. Uber troši 102 MB, više nego dvostruko u poređenju sa konkurentom Bolt, koji koristi 51 MB. Da podsetimo, ovu aplikaciju uskoro očekujemo i kod nas..

Razlika u potrošenoj količini podataka mogla bi proizaći iz načina na koji ove dve aplikacije obrađuju i razmenjuju podatke o mapama i transportu sa svojim serverima i koliko to često rade. Takođe, Google Maps krišom troši podatke i za ažuriranje offline mapa. Ili ih isključite ili im ograničite ažuriranje samo na Wi-Fi. Da biste to uradili otvorite Google Maps i idite u svoj profil. Kliknite na Oflajn mape. Zatim na ikonicu zupčanika i isključite opciju Automatski ažuriraj oflajn mape. Odmah ispod isključite i opciju Automatski preuzimaj preporučene mape. U Podešavanja preuzimanja aktivirajte Samo preko Wi-Fi mreže. Na ovaj način periodično ćete uštedeti više od 150 MB podataka.

Među pregledačima na mobilnim uređajima, Safari troši najviše podataka, koristeći 56 MB za pet minuta tipičnog pretraživanja. Ovo je 69,7 odsto više, nego Vivaldi (33 MB) i više nego dvostruko u poređenju sa Firefox pregledačem (27 MB). DuckDuckGo troši 27 MB, a Google Chrome 24. Neki pregledači, Opera recimo, nude opcije za uštedu podataka koje kompresuju sadržaj pre preuzimanja. Rezultati kompresije, ne zaboravite, mogu drastično da variraju u zavisnosti od aplikacije.

Saveti za uštedu podataka – prevencija je ključ

Evo i dodatnih, univerzalnih saveta o tome kako smanjiti prekomernu potrošnju podataka. Ovo važi za sve aplikacije koje koristimo. Zato neka vas ne mrzi da prođete kroz svaku i ograničite upotrebu podataka i uključite Wi-Fi mrežu. Takođe, razmislite da li svaka aplikacija mora da radi automatsku sinhronizaciju i isključite je gde nije neophodna.

• Onemogućite automatsku sinhronizaciju. Sprečite aplikacije da sinhronizuju podatke u pozadini podešavanjem opcija na telefonu. Ovo ćete lako podesiti za većinu aplikacija u okviru Google naloga za Android i iCloud za iOS.

• Izbegavajte strimovanje HD videa na telefonu. Strimovanje u visokoj definiciji troši mnogo podataka, a ne pruža značajno poboljšanje kvaliteta na manjim ekranima. Smanjenje rezolucije videa može uštedeti gigabajte podataka.

• Izbegavajte strimovanje HD videa na telefonu. Strimovanje u visokoj definiciji troši mnogo podataka, a ne pruža značajno poboljšanje kvaliteta na manjim ekranima. Smanjenje rezolucije videa može uštedeti gigabajte podataka.

• Preuzimajte muziku i podkaste. Unapred učitajte ili preuzmite omiljeni sadržaj preko Wi-Fi mreže da biste smanjili potrošnju mobilnih podataka tokom strimovanja. Ovo posebno važi za video. Preuzmite omiljene serije i filmove i gledajte ih oflajn. Sve opcije će vam biti dostupne kao da ste onlajn, ali bez trošenja podataka. Ipak, vodite računa da je sadržaj u streaming video aplikacijama ograničeno dostupan – dve nedelje ili nešto duže. Nakon toga ćete morati da ga verifikujete ili preuzmete opet.

Pročitajte još:

Aplikacije koje troše najviše podataka pratite i u podešavanju telefona. Za Android idite u Podešavanja, pa Veze, i onda Upotreba podataka. Kliknite na Upotreba mobilnih podataka i otkrijte listu aplikacija koje troše najviše podataka. U našem slučaju to su bile aplikacije Instagram, Tidal, Chrome, Play Store, YouTube i Facebook. Za mesec dana, od 20 avgusta do 20. septembra Instagram je potrošio skoro 12 GB podataka. Tidal 8,3 GB, Chrome 5,7 GB, a Play Store čak tri gigabajta!

Aktivirajte i opciju Čuvar podataka, koji onemogućava aplikacije da rade u pozadini. Ovo znači da neke notifikacije nećete dobiti dok ne aktivirate ekran.

Koje su to vaše aplikacije koje troše najviše podataka i kako ih sprečavate?

PROČITAJTE I OVO

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE

NAJNOVIJI KOMENTARI

Marko Čavić on iPhone 16 cene u Srbiji
Gazda milutin on iPhone 16 cene u Srbiji