Wednesday, September 11, 2024
spot_img
HomeBezbednostZaštita podatakaPavel Durov internet prevara

Pavel Durov internet prevara

Prevaranti pomno prate društvena dešavanja i aktuelne vesti kako bi ih iskoristili i privukli žrtve. Pavel Durov, Telegram, hapšenje, optužbe, kao i medijski metež koji se pravi oko njih bili su prilika da se organizuje Pavel Durov internet prevara. Stručnjaci kompanije Kaspersky otkrili su prevarante koji koriste ovaj slučaj za zloupotrebe.

Prevaranti su pokrenuli kampanju neželjene pošte. Distribuiraju mejlove kojima lažno tvrde da prikupljaju sredstva za odbranu Durova i globalnu kampanju podizanja svesti.

Ako ikad pomislite da iz bilo kojih razloga pošaljete novac Pavelu Durovu – razmislite još jednom! Čovek je osnovao Telegram, koji koristi gotovo milijardu ljudi! Forbes ga procenjuje na gotovo 18 milijardi dolara – da li zaista mislite da mu je novac potreban?!

Kako Pavel Durov internet prevara funkcioniše

Stručnjaci trenutno prate aktivnu kampanju neželjene pošte sa nekoliko varijacija teksta koje prate sličan obrazac. Prevaranti se kriju iza organizacije za ljudska prava, tvrdeći da su posvećeni oslobađanju Pavela Durova i zaštiti globalnih ljudskih prava. Pozivaju primaoce mejla da uplate donaciju jednom od nekoliko ponuđenih novčanika za kriptovalute, uključujući BTC, ETH i TRX. Ako niste upoznati sa terminologijom – dobro je, nećete biti žrtva. To su Bitcoin, Ethereum i Tron novčići. Ako znate šta je ovo – pripazite!

Bogatstvo Pavela Durova procenjeno je na oko 18 milijardi dolara – REZMISLITE, da li mu zaista treba novčana pomoć?!

TechZone

Žrtve, očekivano, gube novac. Naravno, tim Pavela Durova nije najavio nikakve zvanične akcije za prikupljanju sredstava niti probleme sa finansiranjem odbrane. Istovremeno, to znači da ste svoj novac dali, ako jeste – ko zna kome i da ste nasamareni…

Da bi zaobišli filtere za neželjenu poštu, prevaranti menjaju svoje formulacije, izbegavaju ponavljanja i koriste sinonime kao što su pomoć i podrška ili doniraj i prikupi. Dodatno, ime navodne organizacije za prikupljanje sredstava menja se sa svakim mejlom. Neki tvrde da predstavljaju Mrežu branilaca ljudskih prava (HRDN), a drugi lažno predstavljaju kao Mreža za zastupanje digitalnih prava (DRAN).

Zaštita od ove i sličnih internet prevara

Da bi pomogli korisnicima da izbegnu prevare na mreži, stručnjaci kompanije Kaspersky savetuju nekoliko važnih stvari.

„Od ključnog je značaja kritički razmišljati i proveriti pre doniranja novca bilo kom projektu“, savetuje Andrej Kovtun, stručnjak za bezbednost elektronske pošte u kompaniji Kaspersky. „Uvek se oslanjajte na zvaničnu komunikaciju i proverene izvore vesti. Nikada ne verujte mejlovima napisanim na primitivnom jeziku i formatu. Posebno kada zvanični tim nije najavio nikakve akcije za prikupljanje sredstava. Vaš oprez može da spreči da postanete žrtva prevare“.

Pavel Durov internet prevara Kaspersky istraživanje

Proverite izvor! Pre nego što donirate ili podelite lične podatke, uverite se da je zahtev iz zvaničnog i pouzdanog izvora. Proverite zvaničnu veb stranicu organizacije ili ih direktno kontaktirajte da biste potvrdili.

Pazite na crvene zastavice! Budite sumnjičavi ka mejlovima ili porukama čija je gramatika loša, formatiranje neuobičajeno ili je hitnost imperativ. Prevaranti često koriste ove taktike kako bi stvorili osećaj hitnosti i zaobišli vaše kritičko razmišljanje.

Dobro proverite URL adrese i adrese elektronske pošte! Prevaranti često kreiraju lažne veb stranice ili adrese elektronske pošte koje izgledaju slično legitimnim. Pažljivo pregledajte URL adrese i domene elektronske pošte i potražite razlike – sigurno će ih biti!

Budite oprezni sa donacijama kriptovaluta! Transakcije kriptovaluta su nepovratne, što ih čini popularnim izborom za prevarante. Izbegavajte da donirate kriptovalute osim, ako niste potpuno sigurni u legitimitet primaoca.

Pročitajte još:

Koristite sigurnosni softver! Postarajte se da koristite ažuriran bezbednosni softver instaliran na vašim uređajima. Kaspersky Premium može da pomogne u otkrivanju i blokiranju neželjenih kampanja, kao i pokušaja fišinga i zlonamernih linkova.

Oslonite se na zvanična saopštenja: Verujte samo zvaničnim komunikacijama dotične osobe ili organizacije. Ako niste videli javno saopštenje o prikupljanju sredstava ili kampanji, verovatno je prevara!

Proverite adresu elektronske pošte pošiljaoca! Uvek proverite adresu elektronske pošte pošiljaoca. U legitimnoj komunikaciji velikih organizacija, elektronske poruke obično dolaze sa verifikovanog, zvaničnog domena. Ne sa onih koji pružaju besplatne usluge elektronske pošte (Gmail, Hotmail, Outlook, Yahoo! i drugi)! Pavel Durov internet prevara organizovana je sa različitih besplatnih servisa, što je jasan znak da ih nisu poslale renomirane organizacije. Ako želite da napustite Telegram i potrebna vam je pomoć, potražite je na blogu ove kompanije, koja daje pregled slučaja korak po korak.

PROČITAJTE I OVO

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE

NAJNOVIJI KOMENTARI