Osnivač Telegram aplikacije, Pavel Durov, uhapšen je u blizini Pariza u subotu 24. avgusta, u okviru istrage o sajberkriminalu zbog navodne zloupotrebe platforme za nezakonite aktivnosti. Ovo je otvorilo brojne rasprave o tome ko su Telegram korisnici i zašto koriste baš ovu aplikaciju. Nažalost, istina je da se Telegram platforma često dovodi u vezu sa problematičnim i na razne načine nedoličnim grupama i sadržajima.
Durov i Telegram negirali su sve tvrdnje zbog kojih je osnivač aplikacije uhapšen. Hapšenje je izazvalo snažnu polemiku na internetu i u medijima, a Edvard Snouden ga je nazvao „napadom na osnovna ljudska prava“. Francuski predsednik Emanuel Makron odbacio je tvrdnje da je hapšenje politički motivisano. Sajber i drugi stručnjaci upozoravaju čak i na moguće posledice, uključujući uticaj na ruske vojne komunikacije.
Kakva je Telegram aplikacija
Telegram je šifrovana (end-to-end) aplikacija, ima milijardu korisnika i posebno je uticajna u Rusiji, Ukrajini i republikama bivšeg Sovjetskog Saveza. Imati profil na Telegram aplikaciji često se dovodi u vezu sa nečim što nije uobičajeno tj. sa nečim zakulisnim. Naravno, ovo ne mora biti uvek slučaj!
Aplikacija Telegram rangirana je i kao jedna od društvenih mreža, uz Facebook, YouTube, WhatsApp, Instagram, TikTok i WeChat. Američki The Forbes procenjuje Durovljevo bogatstvo na 15,5 milijardi dolara.
Šta se desilo Pavelu Durovu
Durov (39) je priveden 24. avgusta na pariskom aerodromu Burže po nalogu u vezi sa problematičnim sadržajem Telegram aplikacije. Ruski osnivač aplikacije uhapšen je u Francuskoj u sklopu istrage o zločinima povezanim s dečjom pornografijom, trgovinom drogom i lažnim transakcijama. Sve pomenuto sprovođeno je putem Telegram platforme.
Pročitajte još:
Osim toga, istraga obuhvata i kršenje brojnih autorskih prava, uključujući muziku, filmove, igre, aplikacije, programe i piratizovane streaming sadržaje. Durov je uhapšen i zbog odbijanja davanja informacija vlastima, pranja novca i pružanja kriptografskih usluga kriminalcima, navodi se u saopštenju.
Durov je u aprilu rekao da su neke vlade vršile pritisak na njega. Međutim, on smatra da bi aplikacija trebalo da ostane neutralna platforma, a ne „geopolitički igrač“.
Ko su Telegram korisnici
Kompanija Statista sprovela je istraživanje od jula 2023. godine do juna 2024. Bavilo se baš pitanjem ko su Telegram korisnici i obuhvatilo je populaciju od 18 do 64 godine, muškarce i žene, do 5.000 osoba po državi. Ukupno je
Telegram je naširoko korišćen globalno, posebno u Indiji. U toj zemlji Telegram ima 45 odsto korisnika, koji ga upotrebljavaju redovno. U Brazilu, četiri od 10 ispitanika su potvrdila isto. Oko trećine ispitanika u Meksiku, Južnoj Africi i Španiji takođe je prijavila redovnu upotrebu. U Italiji to čini 29, a u Nemačkoj 16 odsto.
Pročitajte još:
S druge strane, u nekoliko severnoevropskih zemalja, Telegram je manje popularan. Sa stopama korišćenja od 10 do 13 procenata Telegram je u Francuskoj, Holandiji, Velikoj Britaniji, Finskoj, Švedskoj i Poljskoj. Iako Statista nije anketirala ispitanike u Rusiji, prema podacima nezavisnog ruskog istraživačkog centra Levada, oko 51 procenat građana Rusije je koristilo ovu platformu do marta 2024. godine. Bilo bi zanimljivo videti koliko je korisnika Telegram aplikacije u Srbiji, ali naša zemlja nije obuhvaćena godišnjim istraživanjem…
Poslednja vest: Durov pušten iz pritvora
Dok je Statista finalizovala istraživanje ko su Telegram korisnici slučaj Pavela Durova je napredovao. On je pušten iz policijskog pritvora u Francuskoj i prebačen u sud na ispitivanje uoči dizanja moguće optužnice. Tužilaštvo u Parizu saopštilo je da će se Durov suočiti sa „početnim ispitivanjem i mogućom optužnicom“ na sudu u francuskoj prestonici.