MUP Srbije na svom zvaničnom nalogu društvene mreže Instagram objavio je savete kako zaštititi decu onlajn. Ovi saveti pomoći će deci i roditeljima da bolje upoznaju i počnu da koriste alate, koje možda do sada nisu.
„Služba za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, Uprave za tehniku Ministarstva unutrašnjih poslova, svakodnevno radi na istragama koje štite najmlađe od opasnosti na internetu“, stoji u objavi MUP Srbija na Instagram nalogu.
Ovaj tekst pišemo iz ugla roditelja, ali je svakako koristan i deci da ga pročitaju i usvoje.
8 saveta kako zaštititi decu onlajn
Da bismo svi zajedno bili bezbedniji na internetu i zaštićeni od različitih oblika nasilja, evo osam saveta koje treba prihvatiti. Već danas, kao roditelj ili dete, počnite da primenjujete ove preporuke, kako biste bili bezbedniji onlajn.
1. Koristite alate, aplikacije najčešće, koji deci ograničavaju pristup određenim sadržajima. Recimo, koristite roditeljski nadzor preko Google Family Link aplikacije. Ona roditelju omogućava da kontroliše detetov nalog i telefon. Koliko vremena provodi na telefonu, koje aplikacije sme da koristi, koje sadržaje gleda… Počnite da koristite YouTube Kids i popularne aplikacije u verziji za decu, kako bi sadržaj bio primeren njihovom uzrastu.
Ako vam je „nestala pretraga“ u okviru Google Play-a, ne brinite! To je zato što je Play Store izmestio pretragu na drugi kraj Google Android prodavnice.
2. Istražite opcije kako da podesite dodatne opcije privatnosti svakog naloga. Podesite autentifikaciju u dva koraka. Birajte servise/aplikacije koje podržavaju end-to-end eknkripciju, kakva je Viber, recimo. Objasnite deci da zaštite svoje naloge pomoću SMS ili mejl prijave i slično. Pomozite im u tome.
3. Ne šaljite slike i video zapise nikome. Posebno ne svoju intimu. Jednom poslat sadržaj više ne možete da kontrolišete. Internet sve pamtni, ne zaboravite!
4. Ne pristajte nikad na sastanak sa osobom koju ste upoznali preko interneta. To se ne radi bez opsežne provere ili se ne radi uopšte!
Pročitajte još:
5. Poštujte ograničenja društvenih mreža. Većina njih ne dozvoljava profile maloletnika ispod 13 ili više godine. Kad jednom otvorite nalog neka lozinke budu što kompleksnija. Neka sadrže velika i mala slova, brojeve i specijalne karaktere. Takođe, neka svaka lozinka bude drugačija za svaki otvoren nalog.
6. Ako nekog ne poznajete lično – ne prihvatajte ga bez podrobne provere za onlajn prijatelja. Proverite ko su mu prijatelji koje poznajete oboje. Zapravo, da li ima potrebe da vam neko bude prijatelj onlajn, ako nije uživo? Verovatno ne… razmislite!
7. NIKADA ne objavljujte lične podatke javno, na internetu, društvenim mrežama, forumima, sajtovima – nigde! Lični podaci su ime, prezime, adrese, brojevi telefona, mejlovi, lozinke, ime škole. Niko ko je iole ozbiljan, bilo koja ustanova, banka, škola ili zvanično lice, neće tražiti ove podatke da im ih otkrijete. Posumnjajte čak i u blisku osobu koja traži vaše lične podatke!
8. Virtuelni svet nije realan, ali su tragovi koje ostavlja vrlo opipljivi i tište mnoge. Da dete ne bi postalo žrtva onlajn nasilja mora biti otvoreno sa roditeljima. Na roditeljima je da vode računa o detetu. Da primete na vreme promenu ponašanja i budu prijatelji s detetom. Roditelj mora uvek da zna s kim dete komunicira, na kojem nivou i preko kojih platformi. Roditelj mora da vodi računa o detetu i u onlajn, kao što to čini u realnom svetu!
Prijavite zloupotrebu, zaustavite mehanizam!
Prijavite svaku sumnjivu aktivnost koja ugrožava bezbednost vaše dece. Ako je vaše dete žrtva sajber kriminala, prijavite to odmah! Vaša brza reakcija može sprečiti dalju štetu.
Bezbednost na mreži počinje sa nama i uvek je tako.
Čuvajmo decu i obezbedimo im sigurnu budućnost! Neka ovaj vodič kako zaštititi decu onlajn bude samo početak dobre prakse koju ćete primenjivati svaki dan…