Iako je procurelo gotovo sve što je moglo da procuri – jedna stvar je sačuvana! Kakav obrt! Google Pixel 9 Pro dolazi u dve varijante, prvi put od kada serija postoji! Sad imamo Google Pixel 9 Pro i Google Pixel 9 Pro XL! Imamo i Gemini Live, ali ih nećemo dobiti zvanično u prodaji u Srbiji. Isto kao što nećemo ni Google Pixel 9, koji smo već opisali.
Google Pixel 9 Pro ima ekran kao Google Pixel 9, tačno 6,3 inča i znam da je zbunjujuće, ali je tako. Došli smo do toga da imamo dva slična telefona, u dve različite kategorije – jedan VANILLA, a drugi Pro. Među njima najveći Google Pixel 9 Pro XL ima ekran od 6,8 inča.
Pogledajte video, da još malo napravite razliku između Pixel 9, 9 Pro i Pro XL:
Sličnosti, razlike i unapređenja Pro devetki
Oba ekrana imaju jačinu osvetljenja do 3.000 nita, Super Actua LTPO tipa sa 1-120 Hz osvežavanjem. Ravni su i zaštićeni Gorilla Victus 2 staklom. Google Pixel 9 Pro ima HDR10+ ekran razolucije 1.280 x 2.856 piksela, a Pro XL 1.344 x 2.992. Pro je težak 199 grama i tanak 8,5 milimetara, dok je Pro XL narastao na 221 gram u isto toliko tankom kućištu. Kućište jeste tanko, ali ima IP68 sertifikat vodootpornosti i zaštite od prašine.
Oba ekrana imaju ultrasonični skener otiska prsta, za koji Google tvrdi da je upola brži od optičkog. Ovi skeneri ne koriste osvetljavanje otiska, pouzdaniji su i zaista rade brže.
I ova dva uređaja imaju Google Tensor G4 čipset izrađen u četiri nanometra arhitekturi. Kao i na VANILLA telefonu, tu je 1x Cortex-X4 jezgro na 3,1 GHz, 3x Cortex-A720 na 2,6 GHz i 4x Cortex-A520 jezgra na 1,95 GHz. Dodat je Titan M2 bezbednosni koprocesor, koji obrađuje informacije na uređaju i ne deli ih sa Google kompanijom niti trećim stranama. Telefoni dolaze sa 16 GB RAM i 128, 256, 512 ili 1 TB memorije. Oba su spremna za Google Gemini Live veštačku inteligenciju koja se obrađuje i izvršava na telefonima. Google Tensor G4 čipset donosi i Exynos 5400 modem, koji je istovremeno moćniji i energetski efikasniji.
Baterija manjeg je kapaciteta 4.700 mAh, dok je ona u većem porasla na 5.060 mAh. Obe baterije podržavaju punjenje jačinom do 45 vati, ali ćete punjač morati da kupite sami. Što se povezivanja tiče – sve je tu, i sve u poslednjoj verziji, uključujući eSIM, Ultra Wideband (UWB) i NFC za mobilna plaćanja i prijavljivanje.
Trikovi veštačke inteligencije
Možete da zamolite Gemini da vam ponudi ideje za kuvanje na osnovu fotografije sadržaja u vašem frižideru. Magic Editor može da ukloni smetnje sa fotografija, pa čak i generiše čitav pejzaž na fotografiji. Recimo, zamislite dramatičan zalazak sunca tamo gde je bio dosadan. Ili dodajte livadu sa cvećem tamo gde nisu bili na slici. Pixel Screenshots koristi Gemini za prepoznavanje sadržaja na svim vašim slikama ekrana, kako biste kasnije mogli lako da pronađete informacije u njima.
Pročitajte još:
Circle to Search je, takođe, dostupna opcija. Samo držite navigacionu traku na dnu i zaokružite bilo šta na ekranu kako biste dobili Google rezultate o tome. Ako vam ovo zvuči poznato, to je zato što ga i Samsung Galaxy AI nudi već neko vreme… Circle to Search je predstavio Google kroz svoj Google Lens projekat sredinom januara ove godine, a prvi telefoni koji su ga imali su Samsung Galaxy S24 modeli.
Kao i devetka, i ovi modeli će dobiti sedam (7!) Android OS nadogradnji i sedam godina bezbednosno-funkcionalnih ažuriranja. Oba stižu sa Android 14 sistemom, ali će prvi dobiti Android 15. I ode jedna godina podrške za svega par meseci 😉 Ostalo je još „samo“ šest…
Tri kamere na poleđini, jedna spreda
Nova Pro serija izgleda identično. I oba telefona imaju iste kamere. Glavna je rezolucije 50 megapiksela, sa 1/1.31″ senzorom širokog ugla. Prate je dve kamere od po 48 MPx, veličine senzora 1/2.55″. Jedna je ultraširokougaona, druga telefoto sa 5x optičkim zumom.
Sve tri kamere imaju novi sistem Multi-zone LDAF. To je laserski asistiran autofokus, koji ne srećemo često na mobilnim telefonima. Spreda su nove, drastično unapređene selfi kamere rezolucije 42 megapiksela. Koriste novi Samsung 3J1 senzor, koji inače ima 50 megapiksela, ali je za novu seriju preinačen.
Prednja i ultraširokougaona kamera imaju dual pixel PDAF, dok ostale kamere imaju OIS. Sistem zadnjih kamera može da snima do 8K, a selfi kamera je ograničena na 4K.
Cena i dostupnost Google Pixel 9 Pro serije
Polirani aluminijum visokog sjaja imaju i jedan i drugi, i ravne ivice. Sjajnim bokovima kontrira mat završnica, čak i peskirana. Boje u kojima su dostupni su crna, bež, pink i siva.
Cena Google Pixel 9 Pro 16/128 GB je 1.099 evra. Cena Google Pixel 9 Pro XL 16/128 GB je 1.199 evra. Pomalo je neočekivano da Google zadrži pomenutih 128 GB, jer su proizvođači u Pro segmentu odavno otišli na 256. U 16/256 GB varijanti koštaju 1.199 i 1.299 evra. U verziji 16/512 GB koštaju 1.329 i 1.429 evra. I još Google Pixel 9 Pro XL cena modela 16 GB/1 TB je magičnih 1.689 evra.
Na tržište prvo stiže Google Pixel 9 Pro XL – 22. avgusta. Google Pixel 9 Pro stiže u SAD 4. septembra, a u Evropu pet dana kasnije. Svi modeli dobijaju samo godinu dana Gemini Live besplatno, kao i 2 TB Google Drive prostora. Nakon prve godine cena korišćenja će biti 2.599 dinara mesečno, odnosno oko 25 dolara.
Circle to search je funkcija koju je Google napravio a ne Samsung, Samsung samo plaća tu uslugu Googlu, svaki Pixel ima Circle to search, imam ga na svom Pixel 7
Tako je, Bojane. Razjasnio sam sve i dopuni vesti. Sad je lepo objašnjeno. Hvala ti na ukazanom i veliki pozdrav! M