Monday, December 9, 2024
spot_img
HomeVestiGoogle je monopolista, šta dalje?

Google je monopolista, šta dalje?

Federalni sudija je presudio da Google ima nezakonit monopol u Sjedinjenim Američkim Državama. Sudija Amit Mehta je u svom zaključku napisao da je realnost na tržištu takva, da je Google praktično jedini izbor, kao podrazumevan pretraživač. Zaključio je i to da je Google do takve pozicije došao na nepravedan način. Pa dobro, sad kad i zvanično znamo – Google je monopolista – šta dalje? Za sada, krenimo od početka, od same presude i onoga što je sud ustanovio.

Nakon pažljivog razmatranja i vaganja svedočenja svedoka i dokaza, sud je doneo zaključak. „Google je monopolista i delovao je na taj način kako bi održao svoj monopol”. Presudu možete pročitati na linku.

Obrazloženje presude napisano je na ČAK 277 strana!

TechZone

Ova presuda mogla bi da donese velike promene kompaniji, ali još uvek ne znamo koliko tačno velike. Možda nećemo saznati ni godinama…

Koliko će trajati spor protiv kompanije Google?

Mehta je Google proglasio odgovornim za kršenje antimonopolskih zakona. Podržao je Ministarstvo pravde i koaliciju saveznih država koje su tužile tehnološkog giganta 2020. godine. Sledeći korak – odlučivanje o merama za njegovo nezakonito ponašanje – počinje sledećeg meseca. Obe strane moraju da podnesu predlog rasporeda za postupak utvrđivanja mera do 4. septembra. Zatim, strane su u obavezi da se pojave na statusnoj konferenciji 6. septembra.

Pročitajte još:

Google i tužioci će se sporiti oko toga koliko stroga kazna bi trebalo da bude. Stručnjaci i pisana svedočenja biće predočena pre nego što Mehta izda novo mišljenje i naredbu. Koliko će to trajati – niko ne zna. Vilijam Kovacic, bivši predsednik Savezne trgovinske komisije i profesor na Univerzitetu Džordž Vašington, rekao je za The Verge da očekuje da će sudija Amit Mehta održati otprilike nedelju dana dugo ročište o merama ove godine i veruje da bi celokupan proces mogao da traje do kraja 2024. godine.

Rebeka Ho Alensvort, profesorka antimonopolskog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta Vanderbilt, očekuje spor koji bi mogao trajati do godinu dana.

Biće tu mnogo razmirica oko mera, što će potrajati dugo”, kaže Alensvort.

Kako će Google biti kažnjen?

Postoji širok spektar mogućih mera. Najdramatičnija bi bila podela Google kompanije kako bi se smanjila njegova kontrola nad pretragom i onlajn oglašavanjem. To je i najmanje verovatno, smatra Alensvort.

Presuda je zaista dramatična pobeda Bajdenove administracije i izuzetno šokantan poraz za Google, ali nije preterana”, objašnjava Alensvort. Ona misli da Mehtina suzdržanost ukazuje na to da ne bismo trebali da očekujemo da će mere biti preterano stroge.

Blaža mera, koju Kovacic smatra najverovatnijom, je zabrana koja nalaže Google-u da prestane sa ponašanjem koje je sud proglasio neprikladnim. Ali čak i to uključuje promene koje mogu biti od trivijalnih do značajnih. Mehta bi mogao zahtevati da Google izmeni svoje višemilionske ugovore sa kompanijama Apple i Mozilla, na primer, i drugim kompanijama. Sve one nude Google kao podrazumevani pretraživač na njihovim proizvodima – od telefona do softvera.

Pročitajte još:

Alensvort ističe da bismo mogli čuti i zahtev da Google deli podatke ili informacije o algoritmu pretrage sa drugim kompanijama.

Mislim da to nudi prednost direktnog rešavanja nekih od problema na koje sudija ukazuje u svom mišljenju”, navodi ona. Ali Alensvort napominje i to da sudovi iz različitih razloga ne vole da primoravaju konkurente na deljenje podataka i servisa.

Pola decenije odlučivanja?

Koje god mere sud na kraju bude zahtevao, Google možda neće morati da ih sprovede dugo vremena. Google je, očekivano, već rekao da će uložiti žalbu na presudu. Apelacioni sudovi obično ocenjuju presude o odgovornosti i merama u istom postupku, ali Google bi mogao da uloži žalbu Vrhovnom sudu i da traži zabranu kako bi izbegao bilo kakve promene dok se slučaj ne reši. Apple je na isti način dobio višegodišnju odgodu promene pravila svoje prodavnice aplikacija u antimonopolskom sporu sa Epic kompanijom.

Kovacic kaže da bismo odluku Vrhovnog suda mogli da čujemo tek krajem 2026. godine. Drugi raspleti su, kako kaže, manje verovatni. To potvrđuje Džordž Hej, profesor prava Univerziteta Kornel, koji je za Associated Press rekao da će proces trajati pet godina.

Pročitajte još:

Ako jedan od viših sudova presudi u Google korist, konačan ishod će zavisiti od toga kako će reagovati Ministarstvo pravde. Na primer, Microsoft je izbegao podelu početkom dvehiljaditih. Administracija Džordža V. Buša je rešila slučaj svojih prethodnika umesto da ga gura kroz apelacioni sudski postupak. Ali u 2024, republikanski kandidat Donald Tramp ima dugogodišnji pik na Google i nedavno je rekao da bi mogao biti „zatvoren”, dok potpredsednica i demokratska kandidatkinja Kamala Haris ima relativno oskudna antimonopolska interesovanja. Ipak, Bajdenova administracija, u kojoj je aktivna, bila je ta koja je zauzela agresivan stav prema tehnološkim monopolima. Bilo ko od njih bi mogao da odluči da reši slučaj brže i direktnije, ako to bude želeo.

Bez obzira na ishod, ovo nije jedini antimonopolski slučaj, pa čak ni jedini antimonopolski slučaj protiv Google kompanije. Velike parnice su u toku protiv kompanija Apple, Amazon i Meta. Google će se suočiti sa još jednim suđenjem u septembru – ovaj put zbog svojih servisa i usluga za oglašavanje.

Da je Google je monopolista naslućivali smo svi, ali šta će biti dalje – verujemo da niko ne može da nasluti! Šta vi mislite?

PROČITAJTE I OVO

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE

NAJNOVIJI KOMENTARI

Marko Čavić on iPhone 16 cene u Srbiji
Gazda milutin on iPhone 16 cene u Srbiji