Samsung Galaxy Z Fold5 je i dalje najnoviji i najbolji model iz linije preklopnih telefona, unapređenog dizajna i poboljšanih funkcija. Nova šarka omogućava savršeno zatvaranje, za razliku od prethodnika. Takođe, Snapdragon čip prilagođen za Samsung, pruža izuzetne performanse, a Z Fold5 nasledio je i značajna softverska poboljšanja Z Fold4. U ovoj dugoročnoj recenziji, analiziraću trajanje baterije, kamere, ekrane i ono najvažnije – performanse. Ali ne kroz sirovi benchmark, nego kroz svakodnevno korišćenje, što je i daleko važnije. Pogledajmo sad kakav je Samsung Galaxy Z Fold5 dugoročni utisak ostavio…
Pre svega moram da kažem da za vlasnike Z Fold4, Fold5 verovatno još uvek neće biti neophodan. Ipak, ispod tih skromnih unapređenja krije se privlačan doživljaj svakodnevnog korišćenja. To jeste idealno za nove korisnike ili one koji žele da unaprede stariji model od pre dve ili više godina.
Izdržljivost šarke i ekrana
Galaxy Z Fold5, iako sličan prethodniku, donosi značajno unapređenje dizajna, pre svega zahvaljujući poboljšanoj šarci. Ona sada radi glatko i bez zvukova, dok je zatvaranje dve strane paralelno. Šarka je robusna i nakon nekoliko meseci korišćenja, nije joj smanjena jačina otvaranja i zaista deluje da će raditi godinama. Smanjeno je vidljivo udubljenje na sredini glavnog ekrana, što se oseća i pod prstima. Novi lepak za unutrašnji ekran je jači, sprečavajući probleme sa mehurićima ili odlepljivanjem.
To su verovatno i najvažnije odlike, koje dokazuju svoju dugotrajnost i dobra su preporuka za dalje savitljive modele.
Pročitajte još:
Z Fold5 zadržava asimetričan dizajn sa uskim spoljašnjim i kvadratnim unutrašnjim ekranom, što olakšava korišćenje jednom ili dvema rukama. Međutim, uzak spoljašnji ekran, moram priznati, otežava kucanje. Ovaj ekran ili ćete voleti ili ćete mrzeti. Nema sredine. Kucanje poruka nije brzo, jer se greške dešavaju češće, ali je čitanje notifikacija ili surfovanje netom sjajno. Takođe, teško ćete ići ulicom i kucati bilo šta na ovom telefonu. Ipak, kad ste stacionirani i otvorite ekran – priča je apsolutno drugačija! Tastatura se podeli na levi i desni deo, prsti padaju na tastere idealno i kucanje postaje uživanje. Rad u tabelama, Word-u, dopisivanje preko Viber ili WhatsApp i drugih aplikacija, izmena dokumenata – bez premca! Ovo je verovatno ultimativni poslovni telefon, koji od Office paketa i aplikacija za produktivnost izvlači maksimum!
Vodootpornost se vraća IPX8 rejtingom, omogućavajući potapanje do 1,5 metara u svežoj vodi na 30 minuta. Nisam pokušavao, ali verujem oznakama – zlu ne trebalo 😀 Nedostaje zaštita od prašine, pa je potrebna pažnja u prljavim ili posebno peskovitim okruženjima, naročito po unutrašnji ekran. Na ovo se vremenom naviknete, pa se obraćanje pažnje podrazumeva. Skener otiska prsta u dugmetu za napajanje je brz i precizan i reklo bi se da je idealno pozicioniran.
Dva ekrana – dva sveta
Samsung dominira AMOLED tržištem svojim sjajnim, živopisnim ekranima prepunim boja i realističnim prikazom. Z Fold5 serija ima dva AMOLED ekrana – spoljašnji ekran od 6,2 inča i unutrašnji preklopiv, savitljiv ekran od 7,2 inča. Oba ekrana imaju dinamičko osvežavanje, i to od jednog do 120 herca za glavni i od 48-120 za spoljašnji. Ako vam nije jasno, prilagodljivo osvežavanje štedi energiju, posebno smanjenje na jedan herc za Always On Display.
Rezolucije su impresivne – 2.176 x 1.812 piksela (373 PPI) unutrašnjeg i 2.316 x 904 piksela (401 PPI) spoljašnjeg ekrana. Boje su uvek živopisne, jer ekran ostaje odlično vidljiv i na direktnom suncu.
Ovo je verovatno ultimativni poslovni telefon
TechZone
Zaštita spoljašnjeg ekrana nije upitna i Gorilla Glass odrađuje svoj posao sasvim dobro. Unutrašnji ekran, ako se pridržavate pravila koja je Samsung jasno istakao – sve je, takođe, u redu. Dugotrajnost je, rekao bih, neupitna i unapređenja o kojima je proizvođač pričao su realna. Na ekranu se skuplja mnogo manje masnoće i to se oseti tokom upotrebe.
Mogućnost pozicioniranja ekrana pod različitim uglom kad je telefon otvoren je i dalje odlična stvar i lako ćete naći pravu poziciju za gledanje filmova i serija, za video konferencije ili rad sa više prozora i fotografisanje/snimanje videa.
Unutrašnja kamera se i dalje vidi i njen kvalitet, iako poboljšan, nije nešto čime ćete se hvaliti, ali je dobro što tokom video prezentacija/poziva odrađuje ono što joj je namera – svi će vas videti lepo. Ovde moram da pohvalim i spektakularne stereo zvučnike, koje je milina slušati i tokom puštanja muzike i bilo kakve multimedije.
Sve bolji softver
Galaxy Z Fold5 došao je sa Androidom 13 i OneUI 5.1 interfejsom, donoseći manje, ali značajne nadogradnje. Sklopiv ekran uključuje toolbar po ugledu na iPad i to je pun pogodak – za brzi pristup aplikacijama i Flex Mode za dinamično prilagođavanje izgleda aplikacija.
Podrška za aplikacije se poboljšala, pa Instagram, Facebook i WhatsApp koriste unutrašnji ekran mnogo bolje. Multitasking je intuitivan, omogućavajući lako rukovanje sa više aktivnosti na velikom ekranu. Pozicije i veličine prozora birate sami, a brz prelazak sa jednog na drugi ekran uz nastavak korišćenja aktuelne aplikacije je koristan dodatak.
Samsung je obećao pet godina sigurnosnih ažuriranja i četiri nadogradnje OS-a, pružajući dugotrajnu podršku. Prvi OS, Android 14, je već stigao. A stigao je i One UI 6.1 i doneo Galaxy AI, koji smo detaljno opisali. Sada lako možete da koristite veštačku inteligenciju za pretragu, prevođenje, skeniranje teksta i brojne druge stvari. Jedina stvar koju nisam isprobao, a i ona je dostupna jeste korišćenje olovke. Nadam se da će i za to biti prilike…
Naravno, kamere…
Kamere Galaxy Z Fold5 su identične prethodniku, sa glavnom kamerom od 50 MPx, ultraširokom 12 i telefoto kamerom od 10. Selfie kamere takođe ostaju nepromenjene. Spoljašnja je sa 10 MPx senzorom i tu je još ona od 4 MPx ispod unutrašnjeg ekrana.
Slike glavne kamere u dobro osvetljenim uslovima su bogate detaljima, sa dobrim HDR performansama. Boje su žive, ali ponekad previše zasićene. To možete da promenite u podešavanjima i koristite isključivo Natural režim boja. U uslovima slabog osvetljenja, performanse su zadovoljavajuće, ali zaostaju za vodećim modelima Galaxy S ponude. Ultraširoka kamera dobro obuhvata široke scene, a telefoto kamera je korisna za portrete, mada manje kvalitetna pri slabom osvetljenju. Zapravo, ove kamere su taman onoliko koliko vam je od telefona njegove kategorije i potrebno. Namenjene su povremenom fotografisanju i video snimanju i to će odraditi dobro. Ovo je, ipak, smartfon za produktivnost, a ne prevashodno za slikanje selfija. Tako ga treba i shvatiti. Zato se i ne osećam „izdanim“, iako slike nisu na nivou Galaxy S24 Ultra, a Galaxy Z Fold5 je skuplji.
Video snimanje doseže 4K @ 60 fps, sa stabilizacijom koja minimizuje podrhtavanje i kvalitet je vrlo dobar.
Hardver i performanse
U srcu Galaxy Z Fold5 nalazi se prilagođena verzija Snapdragon 8 Gen 2 čipa, sa 12 GB RAM i opcijama skladišta od 256 GB do 1T B. MicroSD nije podržan, ali jeste eSIM za digitalnu SIM karticu. Telefon je izuzetno brz, glatko radi i brzo otvara aplikacije. Gaming na velikom unutrašnjem ekranu je neverovatan, iako je doživljaj, logično kvadratnog izdanja. Telefon se zagreva nakon duže igre, ali to ne utiče značajno na performanse. Nije ga ni neprijatno držati, pa Mortal Kombat Mobile ili PUBG možete da pržite koliko god dugo želite.
Samsung Galaxy Z Fold5 dugoročni utisak se nastavlja, ali prvo još malo slika…
Baterija i autonomija
Galaxy Z Fold5 je zadržao bateriju od 4.400 mAh, sličnu prethodnom modelu i sa sličnom autonomijom. Tipično omogućava oko pet sati korišćenja ekrana tokom 16-satnog dana. Punjenje je isto kao kod prethodnika, jačinom do 25 W, dosežući pola kapaciteta za 32 minuta i potpuno punjenje za nešto više od sat i 20. S obzirom na to da ima dva ekrana izuzetne veličine, autonomija od jednog dana je odličan rezultat.
Kao neko ko radi u PR i kreativnoj agenciji, uz non-stop pozivanje, razmenu mejlova i poruka, smatram to što se telefon puni jednom u toku dana uspehom. Mnoge telefone sa jednim ekranom i većom baterijom morao sam da dopunjavam tokom radnog dana. Ovde to nije slučaj. Istina, punjenje bi sa Galaxy Z Fold6 moralo da postane drastično brže!
I, šta reći na kraju…
Telefon ostaje brz, robustan, možete se osloniti na njega i autonomija vas neće izdati. Nema toga što ne može da uradi ili što neće otvoriti, a posebno mi se dopadaju hardverska unapređenja. Šarka je, čini se, dramatično bolja, jača i čvršća, a eksterijer je urađen tako da mu zub vremena manje škodi. Recimo, platinasti prstenovi oko kamere su mnogo bolje rešenje, nego oni u boji na prethodnicima. Ti su se habali, boja se skidala, a na Fold5 modelu se to ne vidi. Telefon tako duže ostaje atraktivan, a boje u kojim dolazi su mnogo lepše od tradicionalnih koje su birane ranije.
SAMSUNG GALAXY Z FOLD5 IMA WOW EFEKAT KOJI NE PROLAZI!
TechZone
Produktivnost je ono zbog čega ćete kupiti ovaj telefon, a to su i multimedija, posebno serije i filmovi, ali i WOW efekat koji ne prolazi.
Ovaj telefon je odlična preporuka za buduće modele i nadamo se da će Samsung Galaxy Z Fold6 biti još bolji i sa više unapređenja. Sve u svemu – Samsung Galaxy Z Fold5 dugoročni utisak je veoma dobar i pored visoke cene, koja je nekako i očekivana…