Džulijan Asanž oslobođen je nakon više od 12 godina zarobljeništva u različitim državama i okolnostima. Nakon nagodbe sa vlastima SAD, Asanž je otputovao za Australiju, gde se sastao sa porodicom. Više o oslobođenju i načinu na koji je to postignuto saznaćete na linku, a ovde ćemo se prisetiti ili će neki od vas prvi put to saznati kojih je to 10 najvećih WikiLeaks otkrića do sada.
Slobodno dodajte nešto što mislite da bi trebalo da se nađe na listi! Ubacićemo i broj 11, 12 i koliko bude trebalo…
Ovaj članak nastao je po ugledu na Twitter kanal The Poll Lady. Činjenice iznete u njemu deo su dokumenata kojim je obeleženo 10 godina WikiLeaks postojanja.
1. Dosijei iz Gvantanama (2011)
WikiLeaks je objavio poverljive procene o zlostavljanju 800 zatvorenika u američkom zatvoru u Gvantanamu. Dokumenta su otkrila detalje o načinima mučenja i razlozima pritvaranja.
2. Izveštaji o ratu u Iraku (2010)
Objavljeni su poverljivi dokumenti o američkom ratu u Iraku. Otkriveni su detalji o 66.000 civilnih žrtava, detaljni zapisi o mučenju, silovanju, zlostavljanju i strašnim ratnim zločinima.
Video “Kolateralno ubistvo” (2010)
Emitovan je i poverljivi video američke vojske koji prikazuje neselektivno ubijanje brojnih civila, uključujući dva novinara Reuters agencije. Video je nastao u predgrađu Bagdada 2007. godine.
Pogledajte snimak i poslušajte razgovor vojnika na LINKU.
3. Dnevnik rata u Avganistanu (2010)
Objavljena je 91.000 izveštaja o unutrašnjim zapisima američke vojske koji pokrivaju rat u Avganistanu i američke ratne zločine. Među njima:
– Civilne žrtve su bile masovno potcenjene.
– Detalji o tajnim operacijama, kako su američki izvođači radova koristili dečake prostitutke u Avganistanu.
– Utvrđeno je da talibani samo jačaju uprkos američkim naporima.
4. Trezor 7 (2017)
WikiLeaks je objavio seriju curenja CIA informacija, otkrivajući alate i tehnike hakovanja ove agencije.
Informacije su otkrile da CIA može širok spektar proizvoda američkih i evropskih kompanija da pretvori u oružje, uključujući Apple iPhone, Google Android i Microsoft Windows.
Dokumenti su pokazali da je CIA razvila alate za daljinsko hakovanje i kontrolu uređaja kao što su pametni televizori, pretvarajući ih u prikrivene mikrofone.
Procurele informacije sugerišu da je CIA razvila potencijalno smrtonosne tehnologije za daljinsku kontrolu vozila. Među njima su i automobili i kamioni svih veličina.
Pogledajte video o CIA špijunaži na LINKU!
5. Diplomatske depeše (2010)
WikiLeaks je otkrio američko uplitanje i pritiske na strane vlade i svetske organizacije.
– Špijuniranje zvaničnika UN-a u pokušaju da utiču na odluke i akcije tog tela.
– Podrška diktaturama u Tunisu, Egiptu, Jemenu, Saudijskoj Arabiji i Pakistanu, uključujući finansijsku i vojnu pomoć ovim vladama.
– Manipulisanje stranim izborima u nekoliko zemalja.
– Pritisak na strane vlade da usvoje politike koje su u skladu sa američkim interesima.
– Uticaj na međunarodne organizacije, uključujući Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA), kako bi se unapredili sopstveni interesi.
6. Sirijski dosijei (2012)
Organizacija je objavila više od dva miliona mejlova sirijskih političkih figura. Na taj način otkrivene su unutrašnje radnje sirijske vlade i njen odgovor na radikalne pobune i ISIS.
7. Globalni obaveštajni dosijei (2012)
Nastavljamo 10 najvećih WikiLeaks otkrića do sada pričom o više od pet miliona mejlova privatne obaveštajne firme Stratfor. Curenjem u javnost ovih mejlova otkriveno je kako su američka vlada i velike korporacije pratile aktiviste, demonstrante i špijune.
8. TPP, TTIP i TISA (2013)
Objavljeno je nekoliko nacrta međunarodnih trgovinskih sporazuma, pokazujući kako su SAD pokušavale da stvore nov globalni ekonomski i pravni blok koji bi dao neograničenu moć multinacionalnim kompanijama. Naravno, SAD su bile u centru sporazuma. Evo nekih od ključnih otkrića curenja informacija:
• Transpacifičko partnerstvo (TPP): 2013. WikiLeaks je objavio nacrt teksta poglavlja o intelektualnoj svojini TPP-a. Sporazum bi imao dalekosežne posledice po prava intelektualne svojine, uključujući autorska prava, patente i zaštićene žigove. Tekst je otkrio da bi TPP produžio rokove autorskih prava i povećao kazne za kršenje. Zahtevao bi od zemalja i da usvoje jače mere zaštite od onlajn piraterije.
• Transatlantsko trgovinsko i investiciono partnerstvo (TTIP): 2014. WikiLeaks je objavio nacrt poglavlja o investicijama TTIP-a. Otkriveno je da sporazum omogućava korporacijama da tuže vlade privatnim sudovima zbog zakona koji bi mogli da ugroze njihov profit. Ovaj mehanizam poznat je kao rešavanje sporova između investitora i države (ISDS). Već dugo je kritikovan zbog davanja previše moći korporacijama i podrivanja suvereniteta država.
• Sporazum o trgovini uslugama (TISA): 2015. WikiLeaks je objavio nacrt teksta aneksa o finansijskim uslugama TISA-e, koji je pokazao da bi sporazum destabilizovao sektor finansijskih usluga, potencijalno omogućavajući bankama i drugim finansijskim institucijama da se bave rizičnim praksama koje bi mogle dovesti do nove globalne finansijske krize.
Curenja ovih informacija izazvala su globalnu kontroverzu i protivljenje trgovinskim sporazumima. Otkrila su u kojoj meri bi sporazumi dali prioritet korporativnim interesima nad javnim interesima. Među njima su pristup pristupačnim lekovima, zaštita životne sredine i finansijska stabilnost.
9. NSA špijuniranje svetskih lidera (2016)
WikiLeaks je otkrio da je američka Agencija za nacionalnu bezbednost špijunirala svetske lidere, posebno Evropljane, za geopolitičke interese SAD-a.
• NSA je prisluškivala privatni sastanak o strategiji za klimatske promene generalnog sekretara UN-a Ban Ki-Muna i nemačke kancelarke Angele Merkel.
• Šef kabineta visokog komesara UN-a za izbeglice (UNHCR) špijuniran je putem njegovog švajcarskog telefona. Jednog od direktora Svetske trgovinske organizacije (WTO), Johana Humana, NSA je na isti način špijunirala dugi niz godina.
• NSA je presretala osetljive italijanske diplomatske depeše. U njima je stajalo kako je izraelski premijer Benjamin Netanjahu molio italijanskog premijera Silvija Berluskonija da pomogne u popravljanju odnosa sa američkim predsednikom Barakom Obamom.
• NSA je prisluškivala i privatni sastanak francuskog predsednika Nikolasa Sarkozija, Angele Merkel i Silvija Berluskonija. Na tom sastanku Berluskoniju je rečeno da je italijanski bankarski sistem spreman da “eksplodira kao čep”.
10. Curenje mejlova Hilari Klinton (2016)
WikiLeaks je objavio mejlove Demokratskog nacionalnog komiteta (DNC), koji su označeni kao štetni za predsedničku kampanju Hilari Klinton. Otkrića su izazvala značajnu kontroverzu i diskusiju o integritetu američkog političkog procesa i transparentnosti kampanje Klintonove. Klintonova na kraju nije izabrana za predsednicu.
Ovim smo zatvorili 10 najvećih WikiLeaks otkrića do sada, ali kao što smo na početku rekli – komentari su vaši! Ako bi trebalo nešto dopuniti ili doraditi, javite!