Kina ulaže 47.5 milijardi dolara u razvoj čipova. Država je osnovala najveći investicioni fond za ulaganje u poluprovodnike kako bi pogurala domaću proizvodnju čipova.
Nacionalni investicioni fond za integrisana kola (engl. National Integrated Circuit Industry Investment Fund) u trećoj fazi je prikupio 344 milijarde juana (47,5 milijardi dolara), pokazuju podaci sa platforme Tianyancha. Među ulagačima se nalaze država i njene banke i preduzeća, uključujući i Industrial & Commercial Bank of China Ltd. Fond je osnovan 24. maja. Ovo je još jedan od pokušaja Kine da se osloni na sopstvene kapacitete, dok SAD pokušavaju da ograniče njen razvoj.
Ko je sve uložio u čipove
Najveći deoničar je kinesko ministarstvo finansija, a kupci akcija su bile i lokalne vlasti Pekinga i Šenžena. Uprava Šenžena već neko vreme podržava proizvođače čipova u provinciji Guangdung na jugu Kine. To su pokušaji da se kompaniji Huawei pomogne da prebrodi američke sankcije kojima joj je ograničen pristup stranim tehnologijama.
Pročitajte još:
Zapadne zemlje predvođene SAD i Evropskom unijom usmerile su gotovo 81 milijardu dolara u razvoj najnovije generacije čipova. Kina se na ovaj način bori da ostane u trci. Peking je u poslednjih deceniju i nešto najviše trošio na razvoj čipova, a državni novac ulagali su u pomoć kompanijama kao što je Semiconductor Manufacturing International Corp – SMIC. Kompanija SMIC je zahvaljujući tome postala treći najveći proizvođač čipova u prethodnom periodu.
Kina nastavlja da razvija sopstvene čipove
Poslednji investicioni fond, poznat kao Veliki fond III, pokazuje da Kina ne odustaje od razvoja sopstvenih čipova. SAD ubeđuje saveznike – Holandiju, Nemačku, Južnu Koreju i Japan – da dodatno pooštre ograničenja izvoza u Kinu.
Vest da Kina ulaže 47.5 milijardi dolara u razvoj čipova pogurala je akcije najvećih proizvođača čipova u toj zemlji. Deonice SMIC-a, najveće kompanije ovog tipa u Kini, na berzi u Hongkongu su napredovale za 5,4 odsto. Akcije Hua Hong Semiconductor Ltd. kompanije, koja je manji proizvođač, skočile su za šest odsto.
Izvor: Bloomberg Adria/Srbija