Monday, December 9, 2024
spot_img
HomeTehnologijaElektrični automobiliDijamantska baterija umesto akumulatora?!

Dijamantska baterija umesto akumulatora?!

Poslednjih godina razvoj baterija za električna vozila u centru je pažnje, i mislili smo da nas više ništa ne može iznenaditi. Ali, pazite sad ovo – dijamantska baterija umesto akumulatora mogla bi da reši stvar?! Ili, ipak ne?

Baterija koja traje 28.000 godina zvuči kao naučna fantastika (i, u stvarnosti, to i jeste).

Dijamantska baterija, prekretnica auto industrije

Dijamantska baterija o kojoj pričamo trebalo je da bude napravljena od nuklearnog otpada i obećavala je da traje 28.000 godina. Predlog dolazi od kalifornijskog startapa Nano Diamond Battery (NDB), koji je već imao prototip nazvan Diamond Nuclear Voltaic.

U slučaju električnih vozila, NDB-ove nanobaterije obećavaju autonomiju od 90 godina. Nova NDB baterija navodno dobija energiju od recikliranih radioaktivnih izotopa koji potiču iz nuklearnog otpada, poput radioaktivnog grafita. Svaka jedinica bi imala jedan kristalni dijamant koji apsorbuje energiju iz izotopa. Pošto imaju vek trajanja od nekoliko hiljada godina, njihovi tvorci “garantuju” da će nastaviti da emituju energiju i da baterija nikada neće morati da se puni.

Pročitajte još:

Efikasnost toplotne provodljivosti mikroskopskih dijamanata navodno deluje tako da odvodi toplotu od radioaktivnih izotopa čim se proizvede struja. Polikristalni dijamantski sloj koji služi kao poklopac baterije zadržava radijaciju unutar nje. Dakle, trebalo bi da smo bezbedni od radijacije! Materijal je tvrd, do 12 puta jači od nerđajućeg čelika. Kako objašnjava kalifornijska kompanija, deo je bio “potpuno bezbedan” za ljude, jer je radioaktivni dijamant bio umotan u više slojeva “izuzetno izdržljivih”, dodatnih sintetičkih dijamanata.

Dijamantska baterija umesto akumulatora za električne automobile

Dijamantska baterija u automobilima

Sintetički dijamanti navodno su imali zaštitni sloj koji sprečava curenje. Osim toga, NDB je možda potvrdio da su nivo radijacije jedne ćelije niži od onih koje emituje ljudsko telo, čineći je bezbednom za korišćenje u pametnim telefonima ili laptopovima.

Što se tiče primene, ova baterija mogla je imati svetlu budućnost u svemirskoj industriji. Ali, i u automobilskoj, u potrošačkoj elektronici ili medicinskoj tehnologiji (pejsmejkeri ili slušni aparati).

Pročitajte još:

Firma je nameravala da proda bateriju komercijalnim partnerima, uključujući svemirske agencije za dugotrajne misije. Nisu dati detalji o ceni ovog neverovatnog izvora energije, jer je trenutno u fazi razvoja, i, onda…

Najveća prevara i šta se desilo…

Nakon svega, piše EcoNews, možete se zapitati: šta se desilo sa dijamantskom baterijom? Zašto je ne vidimo u današnjim automobilima, ako je tako moćna? Ispostavilo se da je to bila prevara koja je nanela milionske gubitke investitorima koji su verovali u nju. Startap NDP je na kraju prijavljen i još uvek je pod istragom nadležnih organa.

Ukratko, dijamantska baterija mogla je biti upravo ono što industrija traži kako bi rešila problem dometa automobila, ali ne. U međuvremenu, pojavljuju se alternative, poput izuma korisnika koji tvrdi da je napravio prvo električno vozilo koje ne treba da se puni. O tome neki drugi put…

Dijamantska baterija umesto akumulatora?! Ne tako skoro! Nažalost…

PROČITAJTE I OVO

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE

NAJNOVIJI KOMENTARI

Marko Čavić on iPhone 16 cene u Srbiji
Gazda milutin on iPhone 16 cene u Srbiji