U srcu prašuma Kostarike, papagaji zelene are suočavaju se sa opasnim opadanjem populacije i neizvesnom budućnošću. Sve to zbog gubitka staništa, krijumčarenja i klimatskih promena. Uobičajeni napori za očuvanje nisu dovoljni za rešavanje kompleksnih izazova sa kojima se ove ptice suočavaju. Zato, veštačka inteligencija spašava papagaje Kostarike, kao jedan od poslednjih mogućih načina za tako nešto.
Kako bi rešila ovaj problem, kompanija Huawei je predstavila inovativno rešenje koje kombinuje veštačku inteligenciju i akustiku kako bi ih zaštitila. Postavljanjem 113 uređaja širom odabrane teritorije, projekat ima za cilj da zabeleži njihove jedinstvene zvukove, pružajući značajan uvid u njihov svet kako bi im se omogućio opstanak.
Pročitajte i ovo:
Upravo faza analize i obrade podataka predstavlja jedan od ključnih napredaka projekta. Cloud infrastruktura kompanije Huawei igra ključnu ulogu u pretvaranju sirovih audio podataka u korisne podatke i uvide. Primenom naprednih algoritama veštačke inteligencije, prikupljeni podaci pružaju informacije o sezonskim periodima razmnožavanja zelenih ara, njihovim načinom odabira i korišćenja staništa i potencijalnim pretnjama koje utiču na njihov opstanak.
Projekat Nacionalnog sistema zaštite prirode Kostarike i kompanije Huawei se razvija i dalje. Cilj nije samo da projekat zaštiti zelene are, već i da otvori put za očuvanje drugih ugroženih vrsta na planeti.
I dok veštačka inteligencija spašava papagaje, kompanije traže nove načine da uposle AI u humane svrhe…