Grupa naučnika iz Velike Britanije veruje da je pronašla nov materijal koji će značajno unaprediti borbu protiv klimatskih promena. Reč je o efikasnijem zadržavanju i razlaganju gasova staklene bašte.
Njihova istraživanja, detaljno opisana u časopisu Nature Synthesis, otkrivaju rezultat temeljnog računarskog modeliranja. Ono je rezultiralo stvaranjem poroznog materijala koji pokazuje izuzetne sposobnosti u zadržavanju ugljen-dioksida i sumpor-heksafluorida.
Napravljen od mešavine kiseonika, azota i fluora, ovaj organski supermolekul deluje kao vrsta molekularnog kaveza. Vešt je u hvatanju manjih molekula gasova i njihovom razlaganju. Za uspešnije modeliranje, ali i stvaranje ovog materijala korišćeni su i napredni modeli veštačke inteligencije.
Za razliku od sporog procesa sadnje drveća, veštački molekuli nude brži način izvlačenja štetnih gasova iz atmosfere.
Prema rečima naučnika sa Heriot Vat univerziteta iz Edinburga, oni su put koji obećava u borbi protiv klimatskih promena. Ovo istraživanje je važan korak u razvoju drugih materijala. Molekuli kompleksnih struktura mogli bi biti korišćeni i za uklanjanje toksičnih jedinjenja. Ova jedinjenja poznata su kao hlapljive organske materije iz vazduha, što bi moglo imati važnu ulogu u medicinskoj nauci.