Liquid3 je inovacija koja čisti gradsko CO2 zagađenje i boravak prolaznicima u tim zonama čini daleko prijatnijim.
Šta je Liquid3
Neobičnog, ali vrlo sugestivnog imena, Liquid3 je tečno drvo. Izum je srpskih naučnika sa Instituta za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu,i mnogo je više od estetske atrakcije. Osmišljen je da uklanja ugljen-dioksid i zagađenje u sredinama gde su njihove koncentracije najveće i gde nema dovoljno prostora za sadnju drveća.
Ujedno, Liquid3 služi i kao klupa, punjač za telefone i noćno svetlo, koje koristi isključivo solarnu energiju.
Postoji već nekoliko godina
Liquid3 je i prvi urbani foto-bioreaktor, koji je u našem glavnom gradu postavljen još 2021. godine ispred zgrade Opštine Stari grad.
“Više od polovine stanovnika Srbije živi u urbanim naseljima, čak oko 60 odsto, i broj se stalno povećava. To utiče na gustinu naselja, kvalitet života, povećanje broja vozila na ulicama, zagađenje i povećanje štetnih emisija gasova sa efektom staklene bašte. Procenjuje se da su gradovi izvor čak 75 odsto emisija CO2, od čega najveći procenat dolazi iz saobraćaja i hlađenja i grejanja zgrada“, objasnila je na postavljanju tečnog drveta Fransin Pikap, predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji.
Do ovog trenutka postavljena su dva Liquid3 tečna drveta u Beogradu i jedno u Užicu.
Zovu ga i akvarijum
Foto-bioreaktor funkcioniše tako što u akvarijumu od šest stotina litara vode alge vezuju ugljen dioksid i fotosintezom, u direktnom procesu, proizvode čist kiseonik.
Mikroalge koje se nalaze u LIQUID 3 menjaju dva drveta stara 10 godina ili 200 kvadrata travnjaka
Tech Zone
Prednost mikroalgi jeste to što su efikasnije 10 do 50 puta u odnosu na drvo. Cilj nije da se zamene šume, nego da se pomoću ovog sistema popune urbani džepovi, gde ne postoji prostor za sadnju drveća. U nekim uslovima velikog zagađenja drvo ne može ni da opstane, dok algama to zagađenje ne smeta.
Institut je koristio jednoćelijske slatkovodne alge, koje postoje u barama i jezerima u Srbiji. One mogu da rastu i u vodi iz česme, a otporne su na visoke i niske temperature.
Blagotvorne mikroalge
Sistem ne zahteva posebno održavanje. Dovoljno je na mesec i po dana ukloniti biomasu nastalu deljenjem algi, koja može da se koriti i kao odlično đubrivo, a nakon toga sipati novu vodu, minerale i alge nastavljaju da rastu beskonačno.
Cilj projekta je popularizacija i širenje primene mikroalgi u Srbiji, jer se one mogu koristiti u prečišćavanju otpadnih voda, kao kompost za zelene površine, za proizvodnju biomase i biogoriva, ali i za prečišćavanje vazduha od izduvnih gasova fabrika.
Liquid3 je nagrađen kao jedan od najboljih inovativnih i klimatski pametnih projekata u okviru Programa Ujedinjenih nacija za razvoj.