Friday, December 13, 2024
spot_img
HomeBezbednostZaštita podatakaA mislili ste da ne prati? Google je čuvao vaše INCOGNITO podatke!

A mislili ste da ne prati? Google je čuvao vaše INCOGNITO podatke!

Ko zna koliko arhiviranih datoteka sa podacima biće obrisano sa Google servera, tek nakon izgubljenog sudskog postupka – iako je većina mislila da Google ne čuva naše podatke napravljene u tzv. Incognito režimu pretraživanja interneta.

Kompanija Alphabet, matična Google kompanija, je u prethodnom periodu bila pod velikim pritiskom brojnih kritičara, zbog pogrešno predstavljenog Incognito režima (Incognito mode), koji je i primarna tačka na kojoj se mnogobrojne tužbe baziraju. Sagledavajući situaciju u koju ih je parnica dovela, čelnici kompanije su odlučili da promene opis ove Chrome funkcije u prikladniji i tačniji. Naknadnom analizom prikupljenih podataka o ovoj situaciji je utvrđen nedovoljan doprinos prethodno naložene promene kompaniji Google, pa je sada naloženo brisanje svih podataka prikupljenih zaslugom lažnog predstavljanja Incognito režima, počevši od 2016. godine.

Da li možete i da pojmite KOLIKO je naših podataka za koje smo mislili da ih ne sakuplja, Google zapravo prikupio i čuvao?! Da, neverovatnu količinu podataka, to je jedino izvesno!

Šta se zapravo desilo

Google se upustio u igru rečima, a premalo preduzimao u vezi sa izmenama i opisima funkcija i proizvoda nakon optužbi da su korisnici namerno nasamareni. Usled inertnosti, upravo je vodeći motiv sudskog postupka bio nesklad između reči i same funkcije Incognito režima, jer je Google i na „skrivene” korisnike motrio prateći i čuvajući im sadržaj pretrage i posećene stranice u formi log fajlova. Tok suđenja je doneo dobre i validne argumente obe strane debate, ali je na kraju gigantu iz Kalifornije naređeno hitno sprovođenje izmena. U prvom koraku je oprezno preformulisano objašnjenje Incognito režima, a zatim bespovratno uklanjanje svih prikupljenih podataka.

Gubitak kompanije Alphabet u ovom sudskom sporu je istovremeno i dobitak za sve ostale u istom poslu. Prihvatajući poraz, postavljen je jezički standard za sve veb-pregledače i njihove tvorce, pa bi u budućnosti trebalo da čitamo sve strože smernice za dostizanje potpune transparentnosti delova proizvoda i njihove funkcionalnosti tj. onoga što oni rade ili ne rade.

PROČITAJTE I OVO

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE

NAJNOVIJI KOMENTARI

Marko Čavić on iPhone 16 cene u Srbiji
Gazda milutin on iPhone 16 cene u Srbiji