Podaci pokazuju da je strimovanje utakmica UEFA Lige šampiona iz neproverenih izvora jedan od najpopularnijih načina na koji sajber huligani hakuju uređaje.
Prema podacima antivirus kompanije Avast, njihov globalno korišćen softver za zaštitu od sajber napada blokira opasne web-sajtove za čak 45 odsto više u trenutku početka utakmica Lige šampiona, a razlog je to što gledaoci traže besplatne platforme za strimovanje ovog sadržaja.
Liga šampiona kao udica za hakovanje
Navijači s nestrpljenjem čekaju da navijaju za omiljene timove dok se oni takmiče u elitnom evropskom nadmetanju i često su spremni da „zarone“ duboko u internet kako bi pronašli besplatan strim željene utakmice. Nažalost, ovakvo ponašanje povlači za sobom i određene „penale“. Svako ko je pokušao da pretraži pojmove poput Stream Inter Milan vs. Manchester City free zna koliko je teško doći do takvih sadržaja – obično se besplatni striming linkovi ne pojavljuju na prvim stranicama rezultata pretrage, već daleko u predlozima i gotovo nikad nisu bez „mora“ oglasa, iskačućih prozora i drugih napasti.
U većini slučajeva, takvi linkovi vode samo do zlonamernog softvera umesto besplatnog video strima.
Uobičajeni put do infekcije počinje stranicom koja prikazuje lažni zahtev za preuzimanje potrebnog video softvera kako bi se počelo strimovanje tj. prenos. I u većini slučajeva, kako to i najčešće biva, to nije prenos utakmice, nego je paket zlonamernog softvera. Takođe, najveći broj ovih stranica zahtevaće čak i lične podatke kao što su e-pošta, telefonski broj ili adresa stanovanja od korisnika za početak prenosa. Čak i kada navijači na kraju pronađu besplatan strim, često će se boriti protiv brojnih iskačućih prozora koji skrivaju video sadržaj, a koje treba kliknuti kako bi bili sklonjeni. Ovi iskačući prozori sadrže ponude i oglase koji su često phishing prevare i malvertizing – klikom na te linkove uređaji mogu biti zaraženi, korisnički podaci ukradeni, a ponekad i gore – uključujući finansijske gubitke i krađu identiteta.
Opasni podaci
Istraživači iz Avast kompanije primetili su porast blokiranih napada URL-ova tokom utakmica UEFA Lige šampiona, posebno tokom 2022. i 2023. godine. Kako bi bolje razumeli interakcije između posetilaca i zlonamernih sajtova, analizirali su blokirane URL-ove na globalnom nivou, kao i u pet glavnih fudbalskih zemalja u Evropi: Španiji, Italiji, Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Francuskoj.
Podaci su bili jasni. Ne samo da je došlo do značajnog povećanja broja blokiranih napada URL-ova na dane utakmica (u poređenju sa danima kada nije bilo velikih fudbalskih mečeva), nego je primećeno povećanje napada od preko 45 odsto tokom mečeva Lige šampiona.
Kada se posmatra na nivou zemalja, neki navijači imaju rizičnije navike strimovanja u odnosu na druge, pri čemu španski gledaoci imaju najviši rizik sa porastom napada tokom mečeva od preko 154 odsto!
3 saveta za bezbedno gledanje
Naravno, izaberite autorizovan metod gledanja. Znamo, to često znači plaćanje pretplate ili mogućnost gledanja samo u jednom terminu, koji vam možda i nije najpodesniji ili na uređaju koji je „fiksiran“ samo za kuću. Ipak, jedini način da budete sigurni da gledate sadržaj bezbedno jeste da koristite zvanične kanale tj. TV stanice koje prenose utakmice ili aplikacije i sajtove. Ako plaćanje za strimovanje nije opcija, lokalni restorani i pabovi često prenose utakmicu uživo, zar ne?!
Razmislite pre nego što kliknete. Lako je brzo kliktati po internet sadržajima, ali to je jedan od najbržih načina da se dovedete u probleme. Ako mislite da ste bezbedni, ali počnete da primećujete sumnjiv sadržaj i iskačuće prozore, usporite i obavezno ne klikćite na bilo kakve linkove – svaki proverite dvaput!
Uvek koristite bezbednosni softver. Ako odlazite u delove interneta za koje niste sigurni da li su bezbedni ili ne, najbolje je imati bezbednosni softver na svom računaru koji će vam pomoći. U slučaju da naiđete na zlonamerne URL-ove ili sajtove tokom pretrage, odgovarajući softver će pomoći da se blokiraju opasni iskačući prozori i sajtovi pre nego što izazovu ozbiljnu štetu.