Wednesday, December 11, 2024
spot_img
HomeBezbednostZaštita podatakaOpasne aplikacije za muvanje - čuvajte se stalkerware napada

Opasne aplikacije za muvanje – čuvajte se stalkerware napada

Prema studiji, koja je obuhvatila po 1.000 ispitanika u 21 zemlji širom sveta, među kojima i 1.000 u Srbiji, korisnici onlajn servisa za upoznavanje ili dejting zainteresovani su da preduzmu korake da se zaštite dok traže ljubav. Uprkos tome što je više od petine ispitanika (21 odsto njih) u Srbiji izjavilo da je iskusilo neki oblik uhođenja na internetu od osobe sa kojom su tek počeli da se zabavljaju, i ovaj Dan zaljubljenih ispratili su nespremni da osiguraju privatnost informacije o svojoj lokaciji, privatnost ličnih podataka i uz lošu naviku da slobodno dele nepotrebne informacije o sebi.

Vrste zloupotreba tokom onlajn zabavljanja su različite – više od trećine (38 odsto) ispitanika u Srbiji je priznalo da su trpeli neki oblik nasilja ili zlostavljanja od strane sadašnjeg ili prethodnog partnera; oko osam odsto njih je dobilo neželjene imejlove ili poruke, a, možda važnije, ček sedam odsto ispitanih je snimljeno ili fotografisano bez njihovog pristanka. Još oko 10 odsto anektiranih je priznalo da je neko pratio njihovu lokaciju, a četiri odsto da su njihovi nalozi na društvenim mrežama ili imejl hakovani. Zanimljivo je da je u Srbiji samo jedan odsto ispitanika saznalo da ima neovlašteno instaliran stolkerver (stalkerware) program na svom telefonu, dok je globalno ovaj procenat značajno veći – čak sedam odsto ispitanika.

Žene češće trpe nasilje

Ispitanice su češće doživljavale neki oblik nasilja ili zlostavljanja nego ispitanici (42 naspram 36 odsto). Zabrinjavajuće je da je, u globalu, više onih koji trenutno koriste ove servise i nema stalnog partnera iskusilo nasilje ili zlostavljanje u poređenju sa onima koji su u dugoj vezi (48 naspram 37 odsto). Ipak, 34 odsto ispitanika je reklo da ih brine mogućnost da budu uhođeni na mreži, pri čemu je ovaj procenat nešto veći kod žena nego muškaraca  (36 odsto žena je bilo zabrinuto u poređenju sa 31 odsto muškaraca).

Globalno, neki oblik uhođenja na mreži najčešće su potvrdili korisnici iz Južne i Centralne Amerike i Azije – 42 odsto ispitanika u Indiji je prijavilo neki oblik uhođenja na mreži, kao i 38 u Meksiku i 36 u Argentini.

Internet stvari i povezani svet su zanimljivi koncepti i nude bezbroj mogućnosti. Ipak, sa tim mogućnostima povezanog sveta dolaze i pretnje, a jedna od njih je olakšan pristup podacima koji nas čine osetljivim“, prokomentarisao je Dejvid Em, glavni istraživač bezbednosti u kompaniji Kaspersky. „Iako krivica za ova užasna ponašanja nikada nije na žrtvama uhođenja, na njima je i dalje obaveza da preduzmu korake kako bi sveli rizike na minimum. Mislim da je sjajno što ljudi preduzimaju korake da verifikuju identitet na mreži, ali bih želeo da ohrabrim ljude i da dvaput promisle o informacijama, lozinkama ili podacima koje dele, kao i da razmisle kako bi te informacije mogle da se iskoriste ukoliko su u rukama onih koji nemaju dobre namere, i da postupaju u skladu sa tim”.

Kako se zaštititi

Kaspersky je pripremio savete koji mogu pomoći da se očuva bezbednost i tokom onlajn dejtinga, a za više detalja pogledajte naš priručnik o bezbednom dejtingu i savete u vezi sa stolkerver aplikacijama.

Pogledajte sada i konkretne savete kako se zaštititi:

  • Čuvajte svoje šifre, lozinke, pinove i potrudite se da budu kompleksne i jedinstvene
  • Ukoliko nešto izgleda previše dobro, verovatno je loše, ali ako imate sumnji – proverite
  • Proverite s vremena na vreme postavke vaših uređaja i aplikacija koje vam omogućavaju digitalnu privatnost
  • Razmislite pre nego što podelite neki sadržaj – internet ima dugo pamćenje i deljenje prevelike količine informacija vas u nekom trenutku može napraviti ranjivim
  • Napravite “plan bezbednog izlaska” kada odlučite da sa digitalnog pređete na dejting u realnom svetu
  • Razmislite o korišćenju programa za sveobuhvatnu zaštitu sjaberbezbednosti i VPN rešenja kako bi se zaštitili

Kaspersky sarađuje sa stručnjacima i organizacijama u oblasti nasilja u porodici, od onih koji pružaju podršku žrtvama i programima usmerenim na počinioce, do istraživačkih i vladinih agencija, kako bi podelio znanje i pružio podršku kako profesionalcima tako i žrtvama. Ova kompanija je jedan od suosnivača Koalicije protiv stolkervera, međunarodne organizacije posvećene suzbijanju stolkervera i borbi protiv nasilja u porodici.

Od 2021. godine, Kaspersky je partner u konzorcijumu koji radi na EU projektu DeStalk a koji je sufinansiran od strane Programa “Građani, jednakost prava i vrednosti” Evropske unije. Kaspersky je takođe pokrenuo i održava TinyCheck, besplatnu, bezbednu i jednostavnu alatku za proveru da li je na uređajima instaliran stolkerver program ili aplikacije za praćenje.

Detalji o istraživanju

Arlington Research, je u ime kompanije Kaspersky, sproveo 21.000 onlajn intervjua: po 1.000 u svakoj od sledećih zemalja – Ujedinjeno Kraljevstvo, Nemačka, Španija, Srbija, Portugalija, Holandija, Italija, Francuska, Grčka, SAD, Brazil, Argentina, Čile, Peru, Kolumbija, Meksiko, Kina, Singapur, Rusija, Indija i Malezija.

Ispitanici su stariji od 16 godina. Svi su bili ili u dugoj vezi (62 odsto) ili su viđali nekoga (16 odsto) odnosno trenutno nisu u vezi, ali imaju to iskustvo u prošlosti (21 odsto).

Intervjui su održani od 3. do 17. Januara 2024. godine i potpuno su anonimni, što se prezentovanih rezultata tiče.

Dating aplikacije, kako sprečiti stalkerware
PROČITAJTE I OVO

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE

NAJNOVIJI KOMENTARI

Marko Čavić on iPhone 16 cene u Srbiji
Gazda milutin on iPhone 16 cene u Srbiji